Coca-cola ‘në bisedime’ për përfshirjen e kanabisit në pije - Bota Sot
Coca-cola ‘në bisedime’ për përfshirjen e kanabisit në pije

Lajme

Coca-cola ‘në bisedime’ për përfshirjen e kanabisit në pije

Më: 20 shtator 2018 Në ora: 11:08
?Coca-cola

“Ata kanë përdorur kafeinën për vite me radhë, por tani Coca-Cola në Kosovë është duke eksperimentuar me një drogë të re”, kështu shkruan BBC .

Coca-Cola është më së miri e njohur për pijen e saj të bazuar në kafeinë, por kompania tani duket se po eksperimenton me një drogë më ndryshe: kanabis.

Sipas BNN Bloomberg të Kanadasë, gjiganti i pijeve është në bisedime me producentin vendas Aurora Kanabis për të krijuar një linjë të një pije të re me kanabis.

Këto nuk do të kishin për qëllim toksimin e konsumatorëve por lehtësimin e dhimbjes.

Firma nuk pranoi të komentojë, por tha se ishte duke shikuar nga afër tregun e pijeve të kanabisit.

“Së bashku me shumë të tjerë në industrinë e pijeve, ne po ndjekim nga afër rritjen e kanabidiolit jo-psikoaktiv si një përbërës i pijeve funksionale të Wellness në mbarë botën”, tha Coca-Cola në një deklaratë.

Firma e birrës Corona po derdh 4 miliardë dollarë në debatin për kanabisin: Çfarë ju duhet të dini? Kanabidioli, një përbërës i kanabisit, mund të ndihmojë në lehtësimin e inflamacionit, dhimbjes dhe shtrëngimeve, por nuk ka efekt psikoaktiv.

Kjo vjen në një kohë kur Kanada përgatitet të ndjekë shembullin e disa shteteve të SHBA-sw në legalizimin e kanabisit për përdorim rekreativ, pas lejimit të tij për t’u përdorur për qëllime mjekësore për shumë vite.

Ajo ka krijuar një industri të madhe në rritje të hashashit dhe disa partneritete të profilit të lartë.

Më parë këtë vit, gjigandi i birrës Molson Coors Brewing tha se do të bënte pije me përbërje kanabisi me Hydropothecary, ndërsa prodhuesit e birrës Corona, Constellation Brands, investuan 4 miliardë dollarë më shumë në firmën Canopy Growth.

Një partneritet midis Coke dhe Aurora do të shënonte hyrjen e parë të një prodhuesi të madh të pijeve joalkolike në treg.

 ‘Pije shërimi’

Duke cituar burime të paidentifikuara, BNN Bloomberg tha se Coca-Cola ishte në “bisedime serioze” me Aurorën, por asnjë marrëveshje nuk ishte përfunduar.

“Ata janë shumë afër” për të bërë një marrëveshje, tha një burim.

“Do të jetë më shumë një pije nga kategoria e pijeve të shërimit”, shtoi burimi.

Aurora, në një deklaratë të veçantë, tha se nuk do të diskutonte iniciativat e zhvillimit të biznesit deri sa të finalizoheshin, por shtoi: “Aurora ka shprehur interes të veçantë në hapësirën e pijeve të infuzuara dhe ne synojmë të hyjmë në atë treg”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...