Rishikimi i kufijve Kosovë – Serbi, Meta: Do të hapte “Kutinë e Pandorës” në Ballkan - Bota Sot
Rishikimi i kufijve Kosovë – Serbi, Meta: Do të hapte “Kutinë e Pandorës” në Ballkan

Lajme

Rishikimi i kufijve Kosovë – Serbi, Meta: Do të hapte “Kutinë e Pandorës” në Ballkan

Më: 2 tetor 2018 Në ora: 21:10
Ilir Meta në Universitetin amerikan “John Hopkins”,

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, ka mbajtur sot në Universitetin amerikan “John Hopkins”, një ligjëratë ku ka venë theksin se puna në Ballkan është një kapitull ende i papërfunduar. “Ballkani është një “punë” ende e papërfunduar. Ndërhyrja e NATO dhe veçanërisht përfshirja e SHBA-BE, është jetësore për Ballkanin. Shqiptarët janë një faktor i fortë stabilizues në rajon. Faktori shqiptar, katalizator jetik për hapësirën e kufijve të NATO dhe BE në rajon”, – tha fillimisht Meta.

Meta ka folur gjithashtu për temën e “Korrigjimit të kufijve” mes Kosovës dhe Serbisë: “Propozimi më i fundit për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi është kohë e çuar dëm. Do përbënte çelësin e hapjes së ‘Kutisë së Pandorës’, në kuptimin më të keq të saj. E paimagjinueshme që dialogu Kosovë-Serbi të prodhojë një marrëveshje, e cila do ndryshonte kufijtë sipas vijave etnike. Rezultati i referendumit në Maqedoni duhet të shërbejë si një sinjal zgjimi. NATO, BE dhe SHBA të vazhdojnë mbështetjen e tyre për Maqedoninë”, – shtoi Meta.

Gjithashtu, Presidenti Meta deklaroi se të gjitha vendet e Ballkanit duhet të punojnë fort për të ndërtuar “BE e vogël” brenda shoqërive të tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...