Sot ndahet Çmimi Nobel për Paqe - Bota Sot
Sot ndahet Çmimi Nobel për Paqe

Lajme

Sot ndahet Çmimi Nobel për Paqe

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 11:00
Medalja e Nobelit

Komiteti i Nobelit në Oslo ndan sot Çmimin Nobel për Paqe.

Çmimi, çdo vit, i ndahet një individi ose grupi që ka bërë më së shumti për të çuar përpara paqen në botë.

Vitin e kaluar, fituese ka qenë Fushata Ndërkombëtare për Eliminimin e Armëve Bërthamore.

Këtë vit janë 331 të emëruar për çmimin - 216 nga të cilët individë dhe 115 grupe, tha Komiteti i Nobelit.

Sipas tij, kjo është shifra e dytë më e lartë e kandidatëve, pas asaj më 2016.

Këtë javë u ndanë çmimet Nobel edhe për mjekësi, fizikë dhe kimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...