Kundërshtimi i Merkel për ndryshimin e kufijve, Vuçiq: Nuk ia kthej fjalën Kancelares - Bota Sot
Kundërshtimi i Merkel për ndryshimin e kufijve, Vuçiq: Nuk ia kthej fjalën Kancelares

Lajme

Kundërshtimi i Merkel për ndryshimin e kufijve, Vuçiq: Nuk ia kthej fjalën Kancelares

Më: 26 tetor 2018 Në ora: 20:52
Presidenti i Serbisë dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dukeshin se ishin gati për ta mbyllur marrëveshjen këtë verë. Por ideja për shkëmbim territoresh, çoi në një ndryshim nga bashkësia ndërkombëtare dhe ringjalli frikën e një konflikti të ri në rajon. Qeveria e Merkelit e quajti këtë hapje të “kutisë së Pandorës”.

Presidenti serb Aleksandar Vuciq është i vendosur të hyjë në histori si një njeri që pajtonte dallimet etnike dhe territoriale në rajon, shkruan agjencia e lajmeve “Bloomberg”.

Sipas tyre rajoni është “sinonim i luftës”.

Në një intervistë të botuar nën titullin “Kur Merkel flet, dëgjon aleati i vjetër rus”, Vuciq tha se ai nuk do të hidhëroj kancelaren gjermane Angela Merkel, pa marrë parasysh sa e vështirë është kjo.

“Ne duhet të tregojmë drejtësi dhe besnikëri”, tha Vuciq në një intervistë. Siç tha ai, biseda me Merkelin nuk ishte e lehtë, por shton se ai kurrë nuk do të thotë asgjë kundër saj.

Sipas Bloomberg, aspiratat për anëtarësimin në BE, e cila është në përputhje me interesin e Rusisë për të mbajtur ndikimin e saj, teston marrëdhëniet tradicionale në Ballkan.

Në një tekst të gjerë që ka dalë nga intervistat me Presidentin Vuciq, agjencia vlerëson se presidenti i Serbisë është në mes të “zënien e litarit” në mes të Lindjes dhe Perëndimit dhe se ajo është vendimtare për të ardhmen e rajonit në rrethana ku BE’ja dhe Gjermania arrijnë paralajmërime të pasojave të rrezikshme nëse nuk ka bashkëpunim të udhëheqësve rajonalë.

Siç thonë Vuciqi duhet të pajtohet më  kushtet e Kosovës. Kjo është kusht që së bashku me reformën gjyqësore dhe luftën kundër korrupsionit, Serbia të anëtarësohet në Bashkimin Evropian.

Presidenti i Serbisë dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dukeshin se ishin gati për ta mbyllur marrëveshjen këtë verë. Por ideja për shkëmbim territoresh, çoi në një ndryshim nga bashkësia ndërkombëtare dhe ringjalli frikën e një konflikti të ri në rajon.

Qeveria e Merkelit e quajti këtë hapje të “kutisë së Pandorës”.

Megjithatë, siç thuhet, Shtetet e Bashkuara me presidentin Donald Trump, kanë provuar të jenë më të hapur për një marrëveshje të mundshme. Si pretendon Vuciq, Washingtoni ka ndryshuar qëndrimin e saj ndaj Beogradit.

“Administrata e SHBA’ve është më e hapur për të dëgjuar anën tonë,” tha ai. Më parë, zyrtarët kanë thënë se Serbia duhet të njohë pavarësinë e Kosovës.

“Tani mund të flasim me amerikanët. Është një risi. Ata hapi derën, dhe kjo është e mirë, “tha Vuciq.

Negociata me Vuciqin janë ndërprerë për momentin, ndërsa dy presidentet presin që të takohet përsëri në Bruksel këtë vit, duke theksuar se gjatë vizitës në Bruksel në shtator, të dy presidentet nuk arritën as të ulën në një vend.

Mbi çështjen e shkëmbimit të territoreve, kryeministri i Kosovës vazhdon të paralajmëroj se dhënia e një pjesë të territorit të mund përsëri provokojnë luftë.

Vuciq, i cili ishte më herët ministër i informacionit gjatë regjimit të Slobodan Milloshevicit, ka një mandat politik që ai u bë president pas tre vjetësh në krye të qeverisë dhe ka mbështetjen e kryeministrës aktuale, por njohja e Kosovës mbart rreziqe midis votuesve, disa anëtarë të Kabinetit dhe Kisha Ortodokse Serbe, e cila ka lidhje të forta me Rusia, shkruan ndër të tjerash “Bloomberg”.

“Disa njerëz nuk më pëlqen mua për shkak të kaluarës sime, disa më urrejnë mua për disa arsye të paarsyeshme, disa më urrejnë për arsye racionale”, ka thënë Vuciq në një intervistë me “Bloomberg”.

Megjithatë, “zgjidhja e problemit në mes të serbëve dhe shqiptarëve është diçka që do të ndryshojë tërësisht këtë rajon … rajoni ynë do të jetë makinë e rritjes për të gjithë BE-në dhe kjo nuk ka rëndësi nëse ajo do të jetë pjesë e BE’së”, tha Vuciq.

Ai refuzoi të paraqesë ndonjë hollësi mbi përmbajtjen e një marrëveshje të mundshme, edhe pse ai ka pranuar se do të jetë një kompromis i vështirë.

“Unë do të bëj gjithçka për tu afruar më shumë me zgjidhjen, sepse është diçka që do ta shpëtojë Serbinë në të ardhmen, do të shpëtoj më shumë jetë”, tha Vuciq.

Ai tha se edhe pse qytetarët janë duke u bërë gjithnjë e më skeptik në lidhje me faktin se Serbia do të bashkohet ndonjëherë BE, kjo është e vetmja rrugë përpara, dhe kjo do të thotë se ai dëgjon Angela Merkel.

“Unë e thashë edhe atë sot në Rusi. Ne duam të bëhemi pjesë e këtij lloji të shoqërisë”, tha Vucic.

“Blumberg” thekson se kushtet kulturore dhe fetare serbe tradicionalisht janë pjesë e sferës ruse, edhe se BE’ja është një nga investitori më të madh të vendit me shtatë milion banorë. Rusia dhe Kina që publikisht kanë mbajtur anën e Serbisë në refuzimin për të njohur Kosovën si shtet të pavarur, tani premtoj publikisht se do të mbështesin çdo marrëveshje që Serbia pranon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...