Daçiq zbulon arsyen pse Serbia nuk do të ankohet për shfaqjen e flamurit të Kosovës në Notre Dame - Bota Sot
Daçiq zbulon arsyen pse Serbia nuk do të ankohet për shfaqjen e flamurit të Kosovës në Notre Dame

Lajme

Daçiq zbulon arsyen pse Serbia nuk do të ankohet për shfaqjen e flamurit të Kosovës në Notre Dame

Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 09:46
Ivica Daçiq

Ivica Daçiq ka njoftuar se Serbia nuk do të paraqesë ankesë në Francë për shfaqjen e flamurit të Kosovës në Notre Dame.

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka njoftuar se Serbia nuk do të paraqesë ankesë në Francë për shfaqjen e flamurit të Kosovës në Notre Dame.

Kjo për shkak të vizitës së paralajmëruar të presidentit të Francës, Emmanuel Macron në Serbi, 

Marrë parasysh vizitën e paralajmëruar nga Macron – hera e parë pas 18 vjetësh që një president i Francëz viziton Serbinë – Daçiq ka vendosur që rreth kësaj teme të diskutojë direkt me të, raporton media serbe.

Daçiq ka thënë se shfaqja e flamurit të Kosovës në Notre Dame është “skandal i madh i përgjithshëm sepse nuk ekziston paradë ushtarake në të cilën marrin pjesë edhe humbësit”. “Ne nuk do ta parandalojmë, por mund të kemi raporte më të mira me Parisin dhe për këtë arsye vizita nga Macron është jashtëzakonisht e rëndësishme”, u shpreh ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...