13 vjeçarja lindë fëmijë, por sa është e përgatitur psiqikisht rritjen e fëmijës, tregon psikologia - Bota Sot
13 vjeçarja lindë fëmijë, por sa është e përgatitur psiqikisht rritjen e fëmijës, tregon psikologia

Lajme

13 vjeçarja lindë fëmijë, por sa është e përgatitur psiqikisht rritjen e fëmijës, tregon psikologia

Nga: A.M. Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 23:55
Ilustrim

Opinioni publik në vend është shokuar me lajmin se një 13 vjeçare ka sjellë në jetë një vajzë, në Klinikën Gjinekologjike në QKUK.

Nëna 13 vjeçare është e "martuar" në Gjakovë dhe ka prejardhje nga Shqipëria. Lidhur më këtë ngjarje, psikologja Azize Daku ka folur për “Bota sot” , me ç‘rast ka thënë se lindja e fëmijëve në moshë të re mund të sjellë efekte negative, si tek nëna ashtu edhe tek fëmija.

“Duke e marrë parasysh që mosha e adoleshencës shprehet me ndryshime të cilat janë në lëvizje dita ditës deri sa të arrihet një pjekuri e mjaftueshme për të marrë vendime të cilat janë të rëndësishme gjatë procesit të jetuarit, lindjet e hershme nga nënat e reja në moshë të adoleshencës mund të sjellin edhe efekte negative si tek nëna, po ashtu edhe tek fëmija, për shkak të mos gatishmërisë si psikologjike, kognitive, emocionale të nënës për të marrë një përgjegjësi të tillë”, ka shpjeguar ajo për “Bota sot”.

Për më tepër, Daku ka theksuar se shoqëria në Kosovë është në periudhën e tranzicionit, duke shtuar se tashmë është bërë i papranueshëm prindërimi në moshë të hershme.

Image
Azize Daku

“Shoqëria jonë është futur në periudhën e tranzicionit tash e një kohë, dhe ndryshimet që kanë ndodh nga e kaluara e deri më tash duke u shtyrë edhe prindërimin dhe marrjen e përgjegjësisë për të lindur një fëmijë, duket se ka sjellë gjë të re në mendësinë kosovare duke i bërë më të papranueshme rastet kur prindërimi ndodh në mosha shumë të reja” ka potencuar psikologja Daku për “Bota sot”.

Përveç ndryshime fizike tek nëna, psikologja ka sqaruar se një 13 vjeçare nuk është gatshme dhe e përgatitur psiqikisht për rritjen e fëmijës.

“Meqenëse një nënë e re përballet me ndryshime fizike, emocionale, kognitive, atëherë ndryshimi që ndodh me sjelljen në jetë të një fëmijë, nëse ajo nuk është e gatshme atëherë mund të sjellë edhe efekte negative, në përballje me detyrën e re si prind, mos-afrimin me fëmijën-atashimin e nevojshëm. Po ashtu, është gjasë më e madhe që një nënë të përjetojë depresion post-natal, nëse nëna nuk është përgatitur psiqikisht të pranojë ndryshimet të cilat janë duke ndodhur në jetën e saj” , deklaruar Daku për “Bota sot”.

Gjithashtu, ajo ka shpjeguar masat parandaluese të rasteve të reja kur vajzat e vogla në moshë të mund të behën nëna.

 “Çfarë mund të bëjë shoqëria jonë që të zvogëlojë rastet e tilla: Është shumë e rëndësishme që të kemi nëpër shkolla, psikologë si pikë fillestare. Po ashtu të informohen adoleshentët ciklin jetësor në të cilin ndodhen, për ndryshimet të cilat janë duke i përjetuar, po ashtu për rrezikshmërinë e veprimeve të papërgjegjshme”, ka përfunduar Daku për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera