Ka dalë nga shtypi libri shumë i çmuar "Vizioni Mistik i Universit dhe Norvegjishtja, i autores Afërdita Zaja - Bota Sot
Ka dalë nga shtypi libri shumë i çmuar "Vizioni Mistik i Universit dhe Norvegjishtja, i autores Afërdita Zaja

Libra

Ka dalë nga shtypi libri shumë i çmuar "Vizioni Mistik i Universit dhe Norvegjishtja, i autores Afërdita Zaja

Nga: Aferdita Zaja Më: 13 maj 2019 Në ora: 18:38
Kopertina e librit

Afërdita Zaja ka një libër të cmuar dhe të mrekullueshëm për kombin shqiptarë Ju lutem nëse kaq mundësi ta botoni në BOTA SOT ju falenderoj shumë, Me respekt Sh. Mulliqi/Finlandë

(Në vijim teksti i shkruan nga vete Aferdita ne faqen e saj personale te facebook-t si dhe foto e shkëputur me gjithë tekst po ashtu nga faqja e saj në facebook)

Pershendetje miq te dashur. Tani sapo ka mbaruar se daluri nga shtypi libri im "Vizioni Mistik i Universit dhe Norvegjishtja". Eshte kryer etimollogjizimi i shume fjaleve Norvegjeze, por sipas Shkences se Re te Etimollogjise, te themeluar prej albanologut shqipare gjeni si edhe profesorit tim te nderuar PETRO ZHEJI. Fjalet Norvegjeze, ashtu sic te cdo gjuhe tjeter te botes, mund te motivohen (te shpjegojne perse kane ato kuptime qe kane) vetem ne saj te gjuhes se pare Simbolike (qe profesori e ka zbuluar dhe shpallur duke e quajtur Algoritmi Simbolik) si edhe me ane te gjuhes mesianike "Gjuhes Shqipe". E pra per ne shqipetaret, fatlumet, eshte me e lehte per ta kuptuar se te tjeret. Cdo fjale Norvegjeze, e etimollogjizuar sipas Shkences se Re, nxjerr ne drite nje dituri te fshehur, nje mesim, pergjigje te tipit: si u krijua bota, ceshte dallimi mes te mires dhe te keqes, mekati origjinal, si mjafton vetem dituria per te shpetuar, roli i mungeses se ligjit ne fe dhe ne Fiziken Kuantike, Rendesia e lirise per vikinget, mitollogjia nordike, bota si iluzion, aforizma ne Norvegjisht, ndarja e njeriut nga Hyjnia, tiparet hermetike te mistikeve nordike etj. Prandaj ky liber nuk eshte vetem per linguistet e shkencetaret, por edhe per cdo njeri pa dallim, perfshire edhe TY!

Disa fjale kyce te librit jane: Bohr, Einstein, gnostiket, Wheeler, Tertium non Datur, Krishti, Ungjilli sipas Thomait, horgr, Yme, Gro Steinsland, Spinoza, Kierkegaard, gammel Erik, Voluspå, Hermes Trismegistus, C. Sforza e shume e shume te tjera.
Libri do te promovohet me daten 12 ose 13 shkurt, ne Tirane. Te gjithe te interesuarit jane te ftuar.
Per shqipetaret super te interesuar qe banojne ne Norvegji, shperndarja e librit varet nga numri i tyre. Pra te shohim sa do behen...
Ju lutemi, sipas deshires, ta shperndani mesazhin...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...