Lista e librave të lexuar gjatë veres nga Barack Obama - Bota Sot
Lista e librave të lexuar gjatë veres nga Barack Obama

Libra

Lista e librave të lexuar gjatë veres nga Barack Obama

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 15:33
Barack Obama

Barack Obama ka treguar për librat që ka lexuar gjatë kësaj vere , por edhe ka rekomanduar disa autor të tij të pëlqyer si Hilary Mantel, Colson Whitehead dhe Toni Morrison, i cili vdiq javën e kaluar.

Ish Presidenti amerikan i shpërndau këto preferenca në rrjetin e tij sociale Facebook, me zgjedhjet e tij një përzierje të romaneve, veprave  dhe tregimeve të shkurtra, shumë prej të cilave kanë të bëjnë rreth temave të racës, klasës dhe gjinisë.

A ka filluar duke rekomanduar  Toni Morrison, i cili vdiq javën e kaluar në moshën 88 vjeçare të cilin e kurorëzoj edhe me “Medaljen Presidenciale të Lirisë” në vitin 2012.

Obama shkroi “Doja t’ju njoftoja për disa libra që kam lexuar këtë verë, në rast se kërkoni disa sugjerime.

Ju nuk mund të mërziteni duke lexuar ose rilexuar veprat e mbledhura të Toni Morrison shkroi Obama. 
Beloved, Song of Solomon, The Bluest Eye, Sula, everything else .Ju do të kënaqeni derisa i lexoni këto.

The Nickel Boys by Colson Whitehead
Exhalation by Ted Chiang
Wolf Hall by Hilary Mantel
Men Without Women by Haruki Murakami
American Spy by Lauren Wilkinson
The Shalloës by Nicholas Carr
Lab Girl by Hope Jahren
Inland by Téa Obreht
How to Read the Air by Dinaë Mengestu
Maid by Stephanie Land

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...