“Kush të lëvdon ballafaqas, të kafshon pas shpine” - Bota Sot
“Kush të lëvdon ballafaqas, të kafshon pas shpine”

Libra

“Kush të lëvdon ballafaqas, të kafshon pas shpine”

Më: 5 maj 2020 Në ora: 11:51
Giulio Cesare Croce

Giulio Cesare Croce (1550-1609) ishte një shkrimtar italian, aktor dhe producent. Djali i një kovaçi dhe vetë një farkëtar, pas vdekjes së babait të tij, xhaxhai i tij ja vazhdoi edukimin kulturor. Ai u largua gradualisht nga biznesi familjar për të ndjekur pasionin e tij.

Ai kishte pak trajnime zyrtare ose mësues dhe prandaj mund të konsiderohet një nga autorët më të suksesshëm të vetë-mësuar në letërsinë italiane. Për shkak të zgjedhjeve të tij, ai kurrë nuk ishte plotësisht pjesë e grupeve letrare të kohës së tij.

Në fakt, ai ishte kryesisht një tregimtar tregues dhe me shumë mundësi shkruante për kënaqësinë e tij personale.

Giulio Cesare Croce (1550-1609) ishte një shkrimtar italian, aktor dhe producent.

“Kush të lëvdon ballafaqas, të kafshon pas shpine.”

“Kush dëshiron të ndjekë virtytet duhet të dëbojë veset.”

“Kush mban verë të mirë në shtëpi, ka gjithnjë bocëra tek dera.”

“Ai që nuk mban dot lëkurën e vet është një dele e gjorë.”

“Gënjehet vetëm ai që beson.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat