‘Një antologji e vogël e jetës’ dhe ‘… e vdekjes’, dy libra xhepi që mund të lexohen bashkë - Bota Sot
‘Një antologji e vogël e jetës’ dhe ‘… e vdekjes’, dy libra xhepi që mund të lexohen bashkë

Libra

‘Një antologji e vogël e jetës’ dhe ‘… e vdekjes’, dy libra xhepi që mund të lexohen bashkë

Më: 8 maj 2020 Në ora: 14:47
Foto Ilustrim

“Një antologji e vogël e jetës” dhe “Një antologji e vogël e vdekjes” janë dy libra që vijnë në kohën kur jeta dhe vdekja, që prej Luftës së Dytë Botërore, 75 vjet më parë, e deri më sot, nuk kanë qenë ndonjëherë më afër, apo bashkudhëtare të njëra-tjetrës.

Të dy këto antologji mbajnë firmën e autorit Stefan Çapaliku dhe përbëhen nga koleksione tekstesh të përzgjedhura me kujdes dhe prej një kohe të gjatë.

Në përmbajtje janë të ndryshme, por në numër faqesh, format dhe dizajn janë identikë, shkruan oranews.

Ato janë dy libra xhepi që mund të ecin dhe lexohen bashkë.

Nga klasikët Fishta, Mjeda, Koliqi, Migjeni, Ashta, Zorba, Çefa, e Prenushi etj, tek satira e Tef Palushit e Tano Banushit, librat në fjalë vijnë edhe me foto të rralla dhe ilustrime të mrekullueshme të realizuara nga mjeshtri Gjergj Spathari.

“S’ka mort pa gaz dhe s’ka dasmë pa vaj”, është kjo një shprehje që më së miri simbolizon edhe dy antologjitë, por edhe kohën që po na shoqëron.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat