Në prekjen e dashurisë gjithkush bëhet poet

Libra

Në prekjen e dashurisë gjithkush bëhet poet

Më: 17 tetor 2020 Në ora: 19:16
Platoni

Platoni është njëri nga filozofët më të njohur botërorë që ka dhënë një kontribut të madh në fushën e mendimit filozofik dhe shkencave humane. Ai ishte themelues i Akademisë në Athinë ku studioi edhe Aristoteli. Kjo Akademi qëndroi nëntë shekuj me radhë.

Ishte i biri i Aristonit dhe Periktionisës, kishte 2 vëllezër, Glafkonin dhe Adeimanton. Emri i tij i vërtetë ishte Aristokles por më vonë e quajtën Platoni sepse kishte gjoks dhe ball të gjerë. 

Disa nga thëniet e tij më të njohura që gjatë kohës kanë mbetur në përdorim në fushat e ndryshme të jetës shoqërore.

“Një prej dënimeve për refuzimin e pjesëmarrjes në politikë është se përfundon e qeverisesh nga inferiorët”.

“Mund të zbulosh më shumë për atë person në një orë lojë se në një vit bisedash”.

“Tregohu i mirë, sepse këdo që e takon, po përballet me një betejë të vështirë”.

“Injoranca është rrënja e të gjitha të këqijave”.

“I mençuri flet se ka diçka për të thënë, budallai sa për të thënë diçka çfarëdo”.

“Pasuria më e madhe është të jetosh i kënaqur me pak”.

“Filozofia nis me kureshtje”.

“Njerëzit e mirë nuk kanë nevojë për ligje që të jenë të përgjegjshëm, ndërsa njerëzit e këqinjë do gjejnë gjithnjë një rrugëdalje nga ligjet”.

“Në prekjen e dashurisë gjithkush bëhet poet”.

“Më mirë diçka e vogël e bërë mirë, se një e madhe e pa përkryer”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat