Edith Durham për Shqipërinë: Këtu shpëtova nga fanatikët dhe zotndjekësit

Libra

Edith Durham për Shqipërinë: Këtu shpëtova nga fanatikët dhe zotndjekësit

Më: 7 janar 2021 Në ora: 21:12
Edith Durham

Fragment nga “Brenga e Ballkanit” (1905) të Edith Durham

Kur kaloja në Rumeli pyesja njerëzit: «Ç’je ti?»

– Katolik – përgjigjej njëri.

– Protestant, përgjigjej tjetri.

Në Bullgari pyesja: «Ç’je ti?»

– Ortodoks.

Në Serbi pyesja: «Ç’je ti?»

 Ortodoks…

Kështu teksa po mbytesha e tëra nga dogmat idiote të njerëzve, hyra në Shqipëri e pyeta: «Çfarë jeni ju këtu?»

– Shqiptarë – m’u përgjigjën të gjithë prerë e qartë.

 «Më në fund», thashë, «këtu shpëtova nga fanatikët dhe zotndjekësit.» 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat