Paralajmërohet botimi i veprës voluminoze "Maqedonia nga antikiteti deri te koha jonë" - Bota Sot
Paralajmërohet botimi i veprës voluminoze "Maqedonia nga antikiteti deri te koha jonë"

Libra

Paralajmërohet botimi i veprës voluminoze "Maqedonia nga antikiteti deri te koha jonë"

Nga: Esat Dujaka Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 22:40
Jusuf Buxhovi

Në librarinë “Nobel” te Tetovës, u bë promovimi librar i “Kosovës” VI, VII dhe VIII. Me këtë rast, autori pati një takim me lexuesit, të cilët u interesuan për vendin e Maqedonisë, që zë një hapësirë të rëndësishëm në librin VI. Me interes u përcollën vlerësimet e autorit rreth Maqedonisë si çështje shqiptare me një kontinuitet historik, etnik dhe politik nga antikiteti e deri te koha jonë.

Autori bëri të ditur se përfshrija e Maqedonisë në këtë vepër është pjesë e studimit voluminoz me mbi një mijë faqe: “Maqedonia nga antikiteti deri te koha jonë”, që së shpejti del nga shtypi.

Ky libër do të përkthehet edhe në anglisht në mënyrë që opinioni botëror të ketë edhe versionin e një autori shqiptar rreth Maqedonisë dhe faktorit shqiptar në të nga antikiteti e deri te koha jonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...