Sa orë gjumë i duhen njeriut për jetë të shëndetshme - Bota Sot
Sa orë gjumë i duhen njeriut për jetë të shëndetshme

Life style

Sa orë gjumë i duhen njeriut për jetë të shëndetshme

Më: 26 dhjetor 2018 Në ora: 08:09
Foto ilustrim

Sasia e tepërt dhe e vogël e gjumit mund ta dëmtojnë trurin tuaj.

Një studim i publikuar në revistën “Sleep” ka përfshirë më shumë se 40 mijë njerëz nga anë e mbanë bota për ta kompletuar një anketim online dhe një seri të testimeve të aftësive mendore, siç është arsyeja, kujtesa dhe aftësitë verbale.

Ata të cilët flenë mesatarisht shtatë deri në tetë orë brenda nate kanë pasur rezultate më të mira sesa ata që kanë fjetur më pak ose më shumë.

Shumica e njerëzve të cilët flenë katër orë ose më pak performojnë sikur të ishin pothuajse nëntëvjeçar. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...