Pse e festojmë Vitin e Ri më 1 janar? - Bota Sot
Pse e festojmë Vitin e Ri më 1 janar?

Life style

Pse e festojmë Vitin e Ri më 1 janar?

Më: 31 dhjetor 2018 Në ora: 10:42
Foto ilustrim

Çdo vit i ri festohet me fishekzjarre dhe festë në mbarë botën, raporton BBC.

Por pse janari është muaji i parë i vitit? Nuk ishte gjithmonë rastësi.

Kthehemi 2,000 vjet më parë për të parë origjinën e kalendarit tonë të tanishëm dhe si ndryshoi ai gjatë shekujve në Evropë kur mbërrinte krishterimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...