Terapia më e mirë në botë, një kafe me një mik - Bota Sot
Terapia më e mirë në botë, një kafe me një mik

Life style

Terapia më e mirë në botë, një kafe me një mik

Më: 12 janar 2019 Në ora: 08:55
Ilustrim

Pirja e një kafeje me një person të dashur është ilaçi më i mirë. Ajo që po bëhet gjithnjë e më e vështirë për shumë prej nesh është gjetja e një kohe të lirë gjatë ditës për t’ia dedikuar vetes tonë. Jeta e përditshme na përball me situata që ndonjëherë janë të paqëndrueshme.

Nuk është rastësi që në Itali po përdoret gjithmonë e më shumë fjala ‘burnout’, e cila është një gjendje e lodhjes totale, që ende nuk është klasifikuar si një sëmundje e vërtetë, por si një patologji fizike ose psikologjike. Një gjendje psikologjike që rrjedh nga detyrat e vazhdueshme ditore dhe pamundësia e gjetjes së një hapësire të vogël për të menduar më shumë për veten, për të gjetur pak lumturi dhe për ta çliruar veten nga stresi i përditshëm.

Jeta e vrullshme që jetojmë sot, na largon gjithnjë e më shumë nga gjërat e vogla që të gjithë mund të bëjmë për të relaksuar mendjen tonë si: të shkojmë në palestër, të ecim ose të pimë kafe me një mik, etj etj…

Njerëzit janë gjithnjë e më të zënë dhe rrezikojnë të sëmuren mendërisht. Ekspertët sugjerojnë krijimin e një kohe të lirë për të çliruar mendjen tuaj, për të pirë një kafe me një mik, për të biseduar dhe për të folur për kujtime të mira, ndoshta duke qeshur.

Në fakt, në lidhje me qeshjen, në vitin 1987 disa studiues nga Universiteti i Marylond kanë gjetur se lumturia, është antidoti më i mirë i stresit, depresionet dhe gjithë problemeve që na rrethojnë.

Për shembull, shikimi i filmave komedi ngre nivelin e humorit, por gjithashtu përmirëson dhe gjendjen fizike, kjo është ajo që kanë deklaruar studiuesit të cilët dikur testuan pacientët me probleme stresi ose depresioni dhe rezultati i la të gjithë pa fjalë.

Ilaçi më i mirë për t’u marrë me problemet e gazetave nuk është asgjë më shumë se sa krijimi i kohës së lirë, ndoshta duke qeshur me miqtë mbi një filxhan kafeje, një filozofi e re për jetën që ju ndihmon për t’iu larguar, qoftë edhe për pak kohë, nga streset e jetës së përditshme. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat