Arsyet pse njerëzit tradhtojnë kur janë në marrëdhënie të lumtura

Life style

Arsyet pse njerëzit tradhtojnë kur janë në marrëdhënie të lumtura

Më: 14 janar 2019 Në ora: 12:38
Ilustrim

Shumë mendojnë se njerëzit kanë një problem mendor ose një formë të papjekurisë emocionale që i shtyn të tradhtojnë.

Ne duhet të pajtohemi që kjo ndonjëherë është e vërtetë. Megjithatë, ndonjëherë një person mashtrues ka një çrregullim të bashkëngjitjes ose një traumë të pazgjidhur dhe përdor mashtrime për të reduktuar ndjenjat e dhimbshme.

Në disa marrëdhënie ka mangësi të intimitetit, afërsisë emocionale, kështu që një person mashtrues kërkon një person për një natë për të mbushur boshllëkun.

Megjithatë, nganjëherë një person mashtrues pëlqen partnerin e tij, por ai ende e mashtron.

Këto janë disa nga arsyet pse njerëzit që janë të lumtur në marrëdhëniet e tyre mund të mashtrojnë duke rrezikuar martesën e tyre.

1. Ata eksplorojnë veten Disa njerëz duan të eksplorojnë pjesë të fshehura të vetes. Ata duan të eksplorojnë botën, të ndihen të rinj përsëri.

2. Ata besojnë se fryti i ndaluar është shumë më i ëmbël Nganjëherë njerëzit që janë të lumtur në marrëdhënie thonë se ndihen si adoleshentë kur fshihen dhe mashtrojnë. Ata pëlqejnë të thyejnë rregullat dhe të ndiejnë eksitim të ndaluar.

3. Ndiejnë keqardhje për mundësitë e humbura dhe duan të jetoj jetën e dikujt tjetër për disa kohë Ndonjëherë njerëzit që mashtrojnë ëndërrojnë për mundësitë e humbura. Ata mund të ndjejnë se nuk mund ta shijojnë plotësisht jetën, kështu që kanë zgjedhur seksin e ndaluar për të kuptuar se si do të ishte sikur të kishin zgjedhur ndryshe.

4. Pëlqejnë të eksplorojnë emocione të reja Njerëzit që mashtrojnë kur janë në dashuri mund të përjetojnë një mungesë emocioni. Kjo është arsyeja pse përdorin mashtrime për të liruar emocionet e tyre të fshehura dhe për të eksploruar botën.

Pavarësisht nga arsyet, është e vështirë të mbijetosh nga mashtrimi ndaj partnerit dhe nuk ka justifikim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat