Njerëzit mbi 40 vite preferohet të punojnë me më pak orë në javë

Life style

Njerëzit mbi 40 vite preferohet të punojnë me më pak orë në javë

Më: 2 mars 2019 Në ora: 10:23
Ilustrim

Njerëzit të cilët janë mbi 40 vjet preferohet që të punojnë 3 ditë në javë.

Këtë e thotë një studim i publikuar në Bright Side ku thotë se njerëzit të cilët punojnë me orë më të gjata do të kenë problem me njohjen e gjërave.

Në vitin 2016 në Universitetin e Melburnit, studiuesit analizuan mijëra punëtorë, duke përfshirë 3500 gra dhe 3000 burra në Australi.

Nga kjo doli se orët e gjata të punës mund të ndihmojnë stimulimin  e fuqisë së trurit, por orët e gjata kanë rrezik që të ju dëmtojnë edhe njohuritë për fusha tjera.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat