Çfarë ndikon në ndryshimet e trupit gjatë plakjes? - Bota Sot
Çfarë ndikon në ndryshimet e trupit gjatë plakjes?

Life style

Çfarë ndikon në ndryshimet e trupit gjatë plakjes?

Më: 6 mars 2019 Në ora: 17:49
Ilustrim

Çdo ditë mban në vete një risi dhe trupi ynë ndryshon, por nuk mund ta vëmë re menjëherë.

Shpesh mendojmë se asgjë nuk ndryshon, sepse asgjë nuk lëndon. Bright Side ka dalluar disa ndryshime që nuk janë të dukshme menjëherë, por bëhen të dukshme me moshën.

Në fillim është e nevojshme të bëhet dallimi i periudhës së parë që ndodh në periudhën prej 15 deri në 20 vjeç. Pastaj ndihemi energjik dhe rrallë mendojmë për plakjen. Edhe gjatë kësaj periudhe, ka ndryshime. Kockat tona ndalojnë rritjen, prodhimi i kolagjenit zvogëlohet dhe zemërimi ynë rritet.

Ka edhe ata që, me 30, duket se kanë 25, gjë që është e mirë. Gjendja e jashtme nuk pasqyron domosdo atë të brendshmen, dhe ka disa gjëra që fillojnë të ndryshojnë brenda trupit. Muskujt lirohen, zvogëlohen. Gjithashtu, nuk janë më elastikë dhe iu mungon kolagjeni.

Shkencëtarët këshillojnë që njerëzit të kryejnë ushtrime të rregullta për një trup dhe shëndet të mirë. Nëse nuk bëni ushtrime, muskujt pas një periudhe të caktuar kohore fillojnë të duken të këqija, edhe nëse jeni i dobët.

Disa shkencëtarë besojnë se trupi zhvillohet deri në moshën 38-vjeçare, dhe pastaj fillon plakja. Ndryshimet ndodhin shpejt dhe përfshijnë: reduktimin e numrit të qelizave nervore, akumulimin e yndyrës në trup, përkeqësimin e shikimit, rritjen e ndjeshmërisë në kockat dhe nyjat, si dhe presionin në rritje.

Deri në moshën 60-vjeç, trupi i njeriut ndryshon shumë nga rinia dhe pamja e personit varet shumë nga mënyra e jetesës.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, shkencëtarët këshillojnë se pavarësisht moshës, nevojiten ushtrime të rregullta dhe aktivitete fizike, të cilat ndihmojnë trupin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...