Njerëzit që përjetojnë luftën bëhen më fetarë

Life style

Njerëzit që përjetojnë luftën bëhen më fetarë

Më: 8 mars 2019 Në ora: 10:56
Ilustrim

Njerëzit të cilët kanë përjetuar traumat e një lufte janë më të prirur të mbështeten në religjion.

Ky konstatim doli pas një studimi nga Universiteti i Harvardit në të cilin janë intervistuar 1700 persona nga 71 fshatra të Sierra Leones, Taxhikistanit dhe Ugandës.

Studimi thotë se njerëzit që përjetojnë luftë bëhen edhe më fetarë.

Kërkuesit thonë se lufta ndryshon sjelljen e një shoqërie dhe ndikimi i saj shtrihet edhe shumë vite pasi konflikti të ketë përfunduar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat