Metodë e pazakontë e larjes së flokëve: Ju nevojitet vetëm ky përbërës - Bota Sot
Metodë e pazakontë e larjes së flokëve: Ju nevojitet vetëm ky përbërës

Life style

Metodë e pazakontë e larjes së flokëve: Ju nevojitet vetëm ky përbërës

Më: 1 prill 2019 Në ora: 21:08
Ilustrim

Amidoni nga mielli shkrin yndyrën nga flokët. Veç kësaj, ndonjë miell – siç janë ai i thekrës apo ai i qiqrës – kurojnë flokët, sepse përmbajnë vitaminë B5, zink dhe hekur

Ato materie ushqyese gjithashtu forcojnë flokët.

Nëse vendosni për këtë tretman, shmangni miellin i cili përmban shumë gluten, sepse do të ngjitë flokët.

Por kjo nuk është e gjitha: sipas dëshmive të shumta të blogisteve nga interneti, flokët pas larjes me miell marrin më shumë vëllim dhe bëhen më të butë.

Meqenëse mielli është pH-neutral, nuk irriton qimet e ndjeshme dhe ndihmon kundër zbokthit dhe lëkurës problematike.

Si t’i lani flokët me miell?

Larja e thatë e flokëve me miell tingëllon si ndonjë mision i pamundshëm, mirëpo vërtet është krejt e thjeshtë.

– Përzieni një gotë ujë me katër lugë miell dhe përzieni derisa të bëhet pastë në formë kremi.

– Lëreni tretjen në flokë së paku pesë minuta, por jo më gjatë se 10 minuta.

– Në fund shpëlani mirë flokët me shampon.

Këshillë: Nëse tretja e miellit ju bëhet “monotone” pa kurrfarë arome, mund të shtoni disa pika vaj eterik. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...