Pse lindin njerëzit me flokë të kuqe?

Life style

Pse lindin njerëzit me flokë të kuqe?

Më: 9 prill 2019 Në ora: 23:48
Ilustrim

Sekreti i njerëzve me flokë të kuq qëndron në tetë gjene.

Shkencëtarët kanë zbuluar një sekret që njerëzit me flokë të kuq trashëgojnë pamjen e tyre unike.

Hulumtimi i kryer nga Universiteti i Edinburgut është përshkruar si studimi më i madh gjenetik i ngjyrës së flokëve deri tani, raporton BBC.

Më parë, besohej se flokët e kuq kontrolloheshin nga një gjen i vetëm MC1R, versionet e të cilit transmetoheshin nga të dy prindërit. Megjithatë, është gjetur se të gjithë bartësit e dy versioneve "të kuqërremtë" të gjeneve nuk janë të kuqërremtë, gjë që nënkupton që disa gjene të tjerë duhet të luajnë një rol.

Një ekip shkencëtarësh shqyrtoi ADN-në e rreth 350,000 njerëzve dhe zbuloi tetë dallime gjenetike të panjohura që lidhen me këtë ngjyrë të flokëve.

Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu dallime në mes të rreth 200 gjeneve që lidhen me flokët biond dhe kafe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat