Pse gratë shtojnë peshë në pjesën e barkut - Bota Sot
Pse gratë shtojnë peshë në pjesën e barkut

Life style

Pse gratë shtojnë peshë në pjesën e barkut

Më: 12 prill 2019 Në ora: 14:36
Ilustrim

Dihet tashmë se rritja e estrogjenit ndikon në krijimin e masës së dhjamit.

Mjekët shprehen se te vajzat sasia e të dyja hormoneve është e barabartë. Por, nga mosha 35-vjeçare, niveli i të dyja hormoneve zvogëlohet, gjë që në fund çon drejt menopauzës. Megjithatë, sasia e progesteronit zvogëlohet shpejt, gjë që shkakton formimin e masës së trashë dhjamore rreth stomakut.

Për këtë arsye, gratë duhet të kenë parasysh këto 3 këshilla:

-Darkën duhet ta konsumoni 3 orë para se të flini

-Zëvendësoni bukën e bardhë me të zezë

-Kufizoni ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...