Është e rrezikshme për shtatzënat të flenë në shpinë? - Bota Sot
Është e rrezikshme për shtatzënat të flenë në shpinë?

Life style

Është e rrezikshme për shtatzënat të flenë në shpinë?

Më: 15 prill 2019 Në ora: 20:34
Ilustrim

A keni dëgjuar që shtatzënat duhet të flenë të kthyera në krahë? Dhe këto nuk janë vetëm fjalë plakash, edhe ekspertët thonë kështu!

Studimi i bërë në Universitetin e Huddersfieldit ka treguar që zvogëlon rrezikun që fëmija të lindë i vdekur, nëse e ëma gjatë shtatzënisë fle në krahë, jo në shpinë.

Edhe pse duhet gjetur pozitën e përshtatshme për gjumë gjatë shtatzënisë, ndërkaq hulumtimi i ri sugjeron që shtatzënat duhet të flenë në krah.

Shkencëtarët kanë analizuar pozat e gjumit të 851 nënave dhe të 2.257 shtatzënave.

Analiza ka treguar që gjumi në shpinë pas javës së 28-të të shtatzënisë rrit rrezikun që foshnja të lindë e vdekur për 2,6 herë.

Ende nuk kanë sqarim zyrtar përse është kështu, ndonëse disa ekspertë thonë që shtrirja në shpinë kufizon qarkullimin e oksigjenit te fryti.

“Pas javës së 28-të të shtatzënisë më e sigurt është të flini në krah, se sa në shpinë”, thonë shkencëtarët pas studimit të bërë.

Dr. Tomasina Stacey, autore kryesore e studimit, thotë që gjumi në shpinë “paraqet rrezik vetëm për një numër të vogël shtatzënash”, mirëpo megjithatë, për shkak të sigurisë, të gjitha shtatzënat këshillohen të flenë në krahë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...