Pesë arsyet pse nuk humbisni peshë - Bota Sot
Pesë arsyet pse nuk humbisni peshë

Life style

Pesë arsyet pse nuk humbisni peshë

Më: 16 prill 2019 Në ora: 14:09
Ilustrim

Ushqeheni mirë dhe ushtroheni shumë, por pesha juaj nuk ndryshon? Mund të ketë një shpjegim të habitshëm se pse ju nuk humbisni peshë.

Ja pesë arsyet:

Nuk flini gjumë mjaftueshëm

Mungesa e gjumit çuditërisht mund të kontribuojë në shtimin e peshën rreth belit.

Studiuesit kanë treguar se ata që flenë 6 ose 8 orë gjumë gjatë natës kanë shans më të madh për të arritur qëllimin e humbjes së peshës, sesa ata që flenë më pak ose më shumë.

Pini kafe

Nëse pini shumë kafe në ditë, tani duhet të mendoheni mirë. Ju mund të mendoni se kafja ju ndihmon të digjni kalori shpejt por në fakt e vërteta nuk është kështu.

“Kur bie niveli i sheqerit në gjak, truri jonë na dërgon menjëherë drejt ushqimit për të dërguar sheqerin në gjak në nivelin e duhur”, thotë studimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...