Neurologët thonë se kjo pjesë muzikore redukton ankthin dhe stresin me 65%

Life style

Neurologët thonë se kjo pjesë muzikore redukton ankthin dhe stresin me 65%

Më: 19 prill 2019 Në ora: 14:14
Ilustrim

Sa herë ka qenë muzika ilaçi që duhej të ndihemi më mirë? Më shumë se e kaluara, muzika është bërë e gjithëpranishme, ose gati, gjatë gjithë ditës.

Kompleksiteti i muzikës po ndryshon së bashku me evolucionin njerëzor: nga zhurma e prodhuar nga dy gurë u përplasën kundër njëri-tjetrit, ne kemi kaluar në atë të gjeneruar nga shkopinj pak a shumë të zbrazët për të prodhuar shënime të ndryshme.

Në një proces që ka zgjatur mijëra vjet, ne kemi arritur në instrumentet komplekse muzikore që kemi sot. Tingujt që na nxisin janë sigurisht të ndryshme nga ato të së kaluarës, por në thelb ekziston se shpirti njerëzor vibron kur hyn në harmoni me melodinë e shënuar me kohë.

Të mos harrojmë se në një moment të caktuar njeriu kuptoi që edhe zëri i tij mund të ishte një instrument muzikor, dhe kjo ishte ajo ku muzika u bë këngë.

Efekti që muzika i bën njerëzve është thjesht interesante: e njëjta këngë mund të ngjallë melankolinë, ankth ose në të kundërtën lumturi dhe relaksim në të tjerët.

Intensiteti i emocioneve mund të arrijë nivele ekstreme, nga ato negative si qarja dhe trishtimi, deri te ato pozitive të euforisë dhe gëzimit. Muzika lëshon të njëjtën adrenalinë në trup që do të bënte një eksperiencë të mahnitshme.

Edhe ekspertët janë të bindur për fuqinë e muzikës, aq shumë saqë probleme të ndryshme mund të ballafaqohen me terapitë muzikore. Në shkolla, disa mësues zgjedhin të shoqërojnë aktivitetet mësimore me muzikë për rezultate më të mira.

Gjithashtu do t’ju ndodhë që të ndryshoni gjendjen tuaj krejtësisht vetëm për të dëgjuar një lloj muzike: në vijim është melodia që sipas ekspertëve është në gjendje të qetësojë shqetësimet ose ankthin dhe të nxisë një gjendje relaksimi të thellë nëse dëgjohet në kushtet e duhura.

Titulli i saj është “Senza Peso”, (Pa Peshë) dhe këshillohet ta dëgjoni atë në një vend të qetë, ku mund të qëndroni të pashqetësuar, të ulur në mënyrë të qetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat