Më mirë vetëm se në shoqërinë e atyre që nuk vlejnë një lek. Lumturia nuk ka çmim! - Bota Sot
Më mirë vetëm se në shoqërinë e atyre që nuk vlejnë një lek. Lumturia nuk ka çmim!

Life style

Më mirë vetëm se në shoqërinë e atyre që nuk vlejnë një lek. Lumturia nuk ka çmim!

Më: 21 prill 2019 Në ora: 13:38
Foto ilustrim

Ka shumë gra në botë. Unë nuk e di saktësisht sa për çdo mashkull. Por ndoshta ky është vetëm një detaj, sepse shumë çifte formohen, sidomos sot. Sikur të ishte një mënyrë, disa ankohen se nuk janë çift dhe nëse janë, ndonjëherë nuk ka përfshirje reale. Ka njerëz të pavarur me një punë të mirë që preferojnë të jenë vetëm. Ka nga ata që duan të kenë një marrëdhënie dhe të martohen. Shkurtimisht, disa ankohen, komentet e të tjerëve dhe të tjerët thjesht jetojnë.

Lidhur me të tjerët nuk është gjithmonë e lehtë. Dhe ndonjëherë, për fat të keq, ju vendosni të jeni me dikë vetëm për nevojë ose nga frika e të qenit vetëm. Po, sepse nuk është e lehtë ta pranosh vetminë. Ose të paktën nuk është për të gjithë. Ka nga ata që e kanë të vështirë të pranojnë të qëndrojnë vetëm në shtëpi, gjatë pushimeve apo gjatë fundjavës. Të shkosh në shtëpi pas një dite të gjatë dhe të dish se askush nuk na pret, mund të jetë vërtet trishtuese.

Megjithatë, ne duhet të jemi në gjendje të qëndrojmë vetëm me veten, të vlerësojmë plotësisht shoqërinë tonë, mënyrën tonë të të qenit, madje edhe gabimet tona. Rreth nesh me siguri do të jetë dikush që na pret, gati për të ndarë jetën e tij me ne, por për të qenë me të vërtetë të lumtur duhet, para së gjithash, të ndihemi mirë me veten tonë. Dhe mbi të gjitha zgjidhni një person për ndjenjat që na fal.

Një person që na respekton dhe është i dashur me ne, sepse në fund të gjithë ne kemi nevojë për këtë: përqafime dhe shumë dashuri.

Zgjedhja për të qenë vetëm nuk është gjëja më e keqe që mund të na ndodhë, pasi është më mirë të jesh vetëm se të zgjedhësh të jesh me të gjithë. Vetëm për shkak se është në modë për t’u fejuar. Dhe nëse zgjedhim veten, për realizimin tonë, për qëllimet tona, kjo nuk do të thotë që ne duhet të konsiderohemi të çuditshëm. Ose të jashtëzakonshëm.  Bota beson se të kesh dikë me të cilin të hash drekë është e mjaftueshme për të qenë i lumtur. Por jo. Nuk është mirë!

Kush tha se të ndihesh vërtet i plotë është e nevojshme të kesh një burrë apo fëmijë? Ka shumë gra të martuara që janë po aq të pakënaqura, a e dini? Pra, përpara se të mendojmë se lumturia vjen nga dikush, i cili ndoshta nuk na vlerëson, mendoni për këtë. Të jesh me dikë vetëm për të pasur një strehë të sigurt ose për frikë nga plakja vetëm: kjo është mënyra e vërtetë e pakënaqësisë.

Prandaj duhet të mësojmë të dimë se si të zgjedhim, pasi ende ka shumë njerëz që me të vërtetë duan të kenë një histori dhe një familje. Por derisa të ndjejmë se kemi gjetur të duhurin, është më mirë të qëndrojmë vetëm në fundjavë, në festat e ditëlindjes dhe në ditët kur jemi të mërzitur. Më mirë vetëm se sa me dikë që nuk di se çfarë është ndarja. Më mirë vetëm se sa me dikë që duket si një engjëll dhe del që është krejtësisht ndryshe.

Më mirë vetëm dhe të lumtur se në shoqëri dhe të trishtuar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...