Sjelljet dhe mendimet e grave që janë lënduar shumë herë - Bota Sot
Sjelljet dhe mendimet e grave që janë lënduar shumë herë

Life style

Sjelljet dhe mendimet e grave që janë lënduar shumë herë

Më: 21 prill 2019 Në ora: 16:59
Foto ilustrim

Plagët emocionale shkundin thellë. Ato lënë plagë, nganjëherë shenja të pashlyeshme. Ka disa reagime që mund të kenë pas një zhgënjim të fortë. Ndonjëherë krijoni pengesa për të mbrojtur shëndetin mendor dhe për të shmangur humbjen e vetëbesimit tuaj. Herë të tjera, rimëkëmbja kërkon kohë veçanërisht të gjata, kohë gjatë së cilës ne e distancojmë veten nga kushdo që dëshiron të rrijë pak më afër.

Ato janë mekanizma të pandërgjegjshëm që shkaktojnë forma mbrojtëse, të cilat, nëse zgjasin shumë mund të na privojnë nga lumturia dhe të na udhëheqin për të larguar njerëzit që meritojnë edhe jetën tonë.

Këtu janë sjelljet dhe mendimet që gratë veçanërisht të ndjeshme marrin pasi janë lënduar shumë:

Ato dyshojnë tek gjithçka

Çdo gjë bëhet shkak mosbesimi,  dyshimi. Ato tentojnë të mos i konsiderojnë të tjerët të besueshëm dhe mendojnë se kushdo që kujdeset për to, thjesht dëshiron t’i përdorë ato ose të argëtohet. Në të kaluarën ato janë lënduar aq thellë saqë nuk besojnë se ka ndonjë person serioz dhe të ndershëm.

Kanë tendencë pesimizmi

Ato gjithmonë e shohin gotën gjysmë të zbrazët. Ato janë dyshuese, vërejnë çdo defekt të vogël të të tjerëve. Përvojat e këqija që kanë përjetuar, kanë bërë që ta shohin gjithçka shumë të hidhur dhe heqin dorë nga një marrëdhënie e mundshme para se të fillojë.

Ata mendojnë se janë të destinuara për pakënaqësi

Ato janë të bindura se kurrë nuk do ta takojnë shokun shpirtëror, një njeri të sinqertë, një dashuri autentike. Nëse ka ndodhur me të tjerët, nuk do t’u ndodhë atyre. Kjo i shtyn ato të mos përfshihen më, të mos japin mundësi. Ato janë të sigurta se do të jetojnë vetëm një zhgënjim më shumë.

Fjala ‘Dashuri’ nuk është më pjesë e fjalorit të tyre

Një histori dashurie? Jo faleminderit. Ato mendojnë se tashmë kanë dhënë gjithçka, se kanë vuajtur shumë. Pa dobi. Kur shohin çifte që mbajnë njëri-tjetrin për dore, ata mendojnë me cinizëm se është vetëm çështje kohe, sepse ato duar do të ndahen në mënyrë të pashmangshme një ditë.

Ato mbrojnë me zili botën e tyre të brendshme

Ato nuk lejojnë askënd të shikojë brenda, ato nuk do të lejojnë që dikush të përdorë dobësitë e tyre për t’i lënduar apo manipuluar ato. Përjetimet e këqija i kanë bërë ato më të forta, por gjithashtu dhe të kujdesshme.

Ato nuk besojnë më në dashurinë e vërtetë

Ato flasin për këtë me sarkazëm dhe një ndjenjë hidhërimi. Përkundrazi, ato lavdërojnë vetminë, pavarësinë.

Ato mbajnë një fije shprese thellë brenda vetes

Kjo është një shpresë e dobët, e zbritur në cepin më të thellë të qenies së tyre. Por ekziston. Shpresa për t’u mohuar, për të takuar dikë që fshin gjithë dhimbjen, që shëron plagët, që siguron dyshime.

Sepse gratë e ndjeshme mbeten të ndjeshme pavarësisht gjithçkaje. Ato kanë zemër, pavarësisht çdo gjëje. Ato kanë ëndrra dhe një ditë do të kenë guximin t’u japin atyre dritë dhe frymë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...