Ju rrënqethet mishi kur dëgjoni muzikë? Do të thotë që keni një tru “të veçantë” - Bota Sot
Ju rrënqethet mishi kur dëgjoni muzikë? Do të thotë që keni një tru “të veçantë”

Life style

Ju rrënqethet mishi kur dëgjoni muzikë? Do të thotë që keni një tru “të veçantë”

Më: 26 prill 2019 Në ora: 06:33
Ilustrim

Hulumtimet e publikuara në gazetën Sociale Akademike të Oksfordit, të botuar në gazetën Sociale Akademike të Shkencave Sociale, dhe të kryer nga Mattheë Sachs, student i PhD në Universitetin e Kalifornisë Jugore, në bashkëpunim me studiues të tjerë nga Universiteti i Harvardit dhe Universiteti Ëesleyan, Connecticut, treguan se fakti që disa këngë i bëjnë dëgjuesit t’u ngrihet mishi janë shenja e një truri veçanërisht të mirë.

Siç shpjegohet nga hulumtuesit: "Rezultatet e marra ofrojnë informacion shkencor dhe filozofik mbi origjinën evolucionare të estetikës njerëzore, në veçanti muzikën, ndoshta një nga arsyet pse muzika është një objekt i domosdoshëm kulturor, sepse ai drejton direkt përmes një kanali të veshit në qendrat e përpunimit emocional dhe shoqëror të trurit njerëzor ".

Kjo tregon se ata që kanë një përgjigje të madhe emocionale janë në gjendje të aktivizojnë disa zona të caktuara të trurit duke dëgjuar një këngë të veçantë.

Studimi

Studiuesit përfshinë një mostër prej njëzet studentësh të përzgjedhur online nga më shumë se 200 kandidatë. Pastaj përzgjodhën 10 subjekte që përjetuan emocione në këngën e tyre të preferuar dhe 10 të cilët nuk e kishin përjetuar këtë ndjenjë.

Pjesëmarrësit iu nënshtruan disa testeve për të analizuar reagimet e tyre fiziologjike në përgjigje të këngëve të tyre të preferuara: prej këtu doli se vetëm gjysma e pjesëmarrësve kishin pasur ngritje të mishit, përkundër dashurisë muzikore.

Ata vullnetarë iu nënshtruan më pas skanimeve të trurit (imazhet e difuzionit të tensorit, DTI), të cilat treguan se individët të cilëve muzika i jep emocione kanë struktura të veçanta të trurit. Kjo do të thotë se ata do të kishin lidhje më nervore mes korteksit auditor dhe zonave që përpunojnë emocione. Kjo do të thotë se në rastin e tyre korteksi auditor dhe zonat e përdorura për emocione komunikojnë më mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...