Si ta kuptosh në është dashuri, apo thjesht një flakë kashte? - Bota Sot
Si ta kuptosh në është dashuri, apo thjesht një flakë kashte?

Life style

Si ta kuptosh në është dashuri, apo thjesht një flakë kashte?

Më: 26 prill 2019 Në ora: 08:19
Ilustrim

Më në fund ju keni takuar një person që ju pëlqen.

Marrëdhënia funksionon, ai / ajo duket të jetë i duhuri, nga shumë pikëpamje.

Të gjitha sinjalet duket të jenë të pranishme: fluturat në stomak, bota shfaqet plot ngjyra, gjërat negative duket se nuk kanë më peshë, çdo gjë ndjen dritën dhe energjia bëhet e papërmbajtshme.

Megjithatë mund të ndodhë që, ajo që duket të jetë dashuri është në të vërtetë një flakë kashte, gati për t’u shuar që me problemin e parë.

Më poshtë janë treguesit e nevojshëm, për të kuptuar nëse është dashuria e vërtetë.

Në fillim ngjajnë shumë

Të paktën në fillim, nuk është e kollajtë t’i dallosh.

Të dyja përfshijnë procese psikologjike të ngjashme ku personi i dashuruar përjeton të njëjtat efekte me një substancë droge, në gjendje të ndryshojë sjelljen.

Dallimi mes dashurisë dhe flakës së kashtës është thellësia e investimit emocional.

Flaka e kashtës shpesh përfshin dimensionin e seksualitetit dhe aspektit të jashtëm, dashuria vepron në nënshtresat e nevojave tona, aq sa vë në lojë vetë thelbin e personit.

Imagjinoni veten në 5 vjet

Variabli i kohës është një mjet i rëndësishëm për të kuptuar nëse është dashuria e vërtetë.

A mendoni për një afat të gjatë? A shihni veten me atë person edhe pas 5 vjetësh?

Përdorni imagjinatën tuaj për të projektuar veten në të ardhmen.

Nëse ai / ajo është në anën tuaj, mund të jetë personi i duhur.

A ndiheni vetvetja?

Një dallim i madh midis dashurisë së vërtetë dhe kënaqësisë së thjeshtë është ndjenja e sigurisë.

Personi që reflekton dashurinë e vërtetë do t’ju bëjë të ndiheni të sigurt dhe në vendin e duhur pikërisht ashtu siç jeni.

Ju nuk do të keni më nevojë të bëni sikur, ju do të ndiheni të lirë të tregoni veten me pikat e forta dhe dobësitë sepse nuk do të keni frikë nga gjykimi.

Krahët e tij/saj, do të jenë vendi ku ndiheni më të sigurt.

Vlerësoni historinë për të kuptuar atë që ndjeni për të

Për të kuptuar nëse e doni me të vërtetë flakën e re, duhet të përqendroheni në ndjenjën që keni ndaj dinamikës së marrëdhënies tuaj.

A e doni mënyrën se si jeni së bashku? A e doni atë që është mes jush? Do të dëshironit të jetonit me partnerin, për aq kohë sa të jetë e mundur?

Nëse përgjigja është po, ju po përjetoni dashuri për marrëdhënien dhe kjo gjithashtu konfirmon dashurinë për atë person. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...