Kjo bimë ju ndihmon të mbani mend më shumë, mjafton ta nuhasni - Bota Sot
Kjo bimë ju ndihmon të mbani mend më shumë, mjafton ta nuhasni

Life style

Kjo bimë ju ndihmon të mbani mend më shumë, mjafton ta nuhasni

Më: 6 maj 2019 Në ora: 18:15
Ilustrim

Vlerat e bimës së rozmarinës janë të rralla dhe të pazëvendësueshme, sidomos edhe për trurin e njeriut.

Kjo lloj bime është e njohur në mjekësi edhe për përmirësimin e kujtesës.

Thuhet se në Greqinë e vjetër, njerëzit vendosnin degët e rozëmarëisë në flokët e tyre kur merrnin vendime të rëndësisë madhore.

Ndërkohë, edhe studimet kanë vërtetuar se rozmarina përmban një komponent i cili ndikon në ekstremin e cerebrumit, pjesë e trurit.

Rozëmarina përmban acide normale që ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave të trupit dhe ADN-së nga dëmtimi i ekstremit të cerebrumit.

Pas nuhetjes sistematike të kësaj bime rriten shanset që njerëzit të mbajnë më shumë mend në përditshmërinë e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...