Disavantazhet e të qenit gjithmonë të mirë me të tjerët - Bota Sot
Disavantazhet e të qenit gjithmonë të mirë me të tjerët

Life style

Disavantazhet e të qenit gjithmonë të mirë me të tjerët

Më: 12 maj 2019 Në ora: 16:04
Foto ilustrim

Mirësia e tepërt mund të ketë shkaqe të ndryshme, të tilla si frika e refuzimit, konflikti dhe konfrontimi. Kjo frikë, nga ana tjetër, mund të rrjedhë nga modelet e të menduarit dhe sjelljes, përvojës dhe mënyrës së edukimit, në të cilat dija, në vend të konfrontimit, manifestohet me konflikt.

Këta njerëz shpesh shfrytëzohen

Thjesht sepse ata kanë tendencën të thonë ‘po’ dhe mund të sakrifikojnë nevojat e tyre për t’i kënaqur të tjerët, ata gjithashtu durojnë dhe nuk mund të refuzojnë ndonjë kërkesë apo dëshirë, sepse janë shumë të mirë ose nuk kanë vetëbesim. Nëse mendoni se jeni duke u përdorur shpesh, mësoni të thoni ‘jo’.

Shpesh ata lëndohen

Njerëzit e mirë janë të dobishëm, ata besojnë, tentojnë të lënë mënjanë nevojat e tyre. Nëse, kjo ndihmë nuk vlerësohet, natyrisht që lidhet me zhgënjimin dhe shpesh me plagët emocionale. Pas kësaj vjen realizimi i dhimbshëm që njerëzit që mendonin se ishin “miq të mirë” nuk u bënë miq të vërtetë, sepse ata ishin të interesuar vetëm për shfrytëzimin e personit tjetër.

Të jesh gjithmonë i mirë çon në lodhje emocionale

Shterimi mund të ketë shumë shkaqe, duke përfshirë neglizhimin e nevojave të dikujt. Për më tepër, këtyre njerëzve shpesh u janë caktuar aktivitete për të cilat ata nuk janë përgjegjës. Kjo lë më pak kohë për të përfunduar detyrat që i shqetësojnë, më pak kohë për projekte personale, në vetvete, më pak kohë për veten e tyre. Kjo në mënyrë të pashmangshme çon në ndjeshmëri, gabim, stres, kërkesa të tepruara dhe, herët a vonë, një ndjenjë lodhjeje.

Pretendimi për të qenë ajo që nuk jeni, përfundon duke ju mbytur

Në këtë karakter të shpikur “me të vërtetë të bukur”, zemërimi dhe ndjenjat negative nuk shfaqen, këta njerëz pranojnë gjithçka pa kundërshtim: e gjithë kjo mund të veprojë si një spirale negative, duke ju shtyrë gjithnjë e më shumë poshtë dhe duke çuar në një karusel mendërisht shtypës. Nëse nuk jeni në gjendje të ndaloni, në fund kjo mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor dhe më pas në shëndetin tuaj fizik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...