Çfarë përqindje të yndyrës në trup duhet ta keni për t’ju vërejtur muskujt e barkut - Bota Sot
Çfarë përqindje të yndyrës në trup duhet ta keni për t’ju vërejtur muskujt e barkut

Life style

Çfarë përqindje të yndyrës në trup duhet ta keni për t’ju vërejtur muskujt e barkut

Më: 17 maj 2019 Në ora: 12:16
Ilustrim

Për shumë meshkuj, përqindja njëshifrore e yndyrës në trup është një prej dëshirave më të mëdha që i kanë në jetë – megjithatë, kjo është vetëm rezultat i ushtrimeve rigoroze dhe ushqimit të përpiktë.

Por, humbja e yndyrës në trup dhe shfaqja e muskujve të barkut mund të jetë një rrugëtim i cili mund të zgjatë me muaj të tërë.

Për t’ju shfaqur muskujt e barkut, ju duhet të përkushtoheni maksimalisht. Gjë e vështirë është kjo, por mos e lini këtë t’ju frikësojë sepse mund të jeni më afër sesa që mendoni.

Më poshtë i keni disa shembuj të fizikut tipik mashkullor, të cilët ju ndihmojnë ta kuptoni se sa afër jeni për t’i zbuluar muskujt e barkut.

Si duket 30% e yndyrës në trup?

Për meshkujt e moshave 20 deri 39 vjet, çdo shifër mbi 25% të yndyrës në trup klasifikohet si mbipeshë, për meshkujt 40-vjeçar dhe më të vjetër, është 28%. Në përgjithësi, të pasurit 30% yndyrë në trup ju fut në fazën e rrezikut, gjë e cila shpie në sëmundje kardiovaskulare.

Si duket 25% e yndyrës në trup?

Kjo shifër nuk është aq e rrezikshme sa 30% e më lart, por meshkujt me 25% të yndyrës në trup janë ende duke bartur peshë të tepërt. Sidoqoftë, ata mund të jenë duke bartur edhe një sasi të pranueshme të masës muskulore.

Si duket 20% e yndyrës në trup?

Kjo është faza ku gjërat fillojnë të duken më premtuese. 20% e yndyrës në trup konsiderohet e shëndetshme dhe ju mban larg sëmundjeve.

Si duket 15% e yndyrës në trup?

Me fjalë të tjera, dukeni sikurse nuk keni dhjamë dhe në formë. Me 15% yndyrë në trup, meshkujt fillojnë të shohin formë dhe definim muskulor. Duart dhe shpatullat janë po ashtu më vaskulare. Tani jenë në rrugën e duhur për muskuj barku.

Si duket 10% e yndyrës në trup?

Si rregull i përgjithshëm, 10% yndyrë në trup është më e sigurta. Tani keni mjaftueshëm yndyrë sa për t’i shfaqur muskujt që i keni – duke i përfshirë të barkut – dhe gjithashtu mund t’i shihni venat në shpatulla, duar, etj. Kjo gjithashtu është sasi e mirë e yndyrës sepse, pas së gjithash, ju nevojitet të keni yndyrë trupore në mënyrë që trupi të operojë normal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...