Meshkujt i përdorin për një trup të bukur, por cilat janë efektet e dëmshme të steroideve? - Bota Sot
Meshkujt i përdorin për një trup të bukur, por cilat janë efektet e dëmshme të steroideve?

Life style

Meshkujt i përdorin për një trup të bukur, por cilat janë efektet e dëmshme të steroideve?

Më: 20 maj 2019 Në ora: 16:59
Ilustrim

Shumë meshkuj vazhdojnë të abuzojnë me steroide pavarësisht se e dinë që ato kanë efekte të dëmshme shëndetësore.

Një studim së fundmi ka treguar se meshkujt që përdorin steroide anabolike për ta rritur forcën dhe performancën fizike shpeshherë janë të vetëdijshëm për efektet anësore, por megjithatë vazhdojnë t’i përdorin ato.

Kjo shkakton brenga serioze jo vetëm për shëndetin e tyre, por edhe për gjeneratat e ardhshme, pasi që efektet anësore dihet se e dëmtojnë edhe spermën, e rrisin disfunksionin seksual, sëmundjet e zemrës dhe ato të mëlçisë.

Steroidet anabolike, siç është testosteroni, janë hormone për rritjen e performancës të cilat e rrisin masën muskulore dhe e rrisin aftësinë atletike, dhe kjo ka shpirë në keqpërdormi dhe abuzim nga plot meshkuj.

Përveç efekteve anësore të lartcekura, abuzimi me steroide e shkakton edhe rënien e flokëve, zhvillimin e gjirit, si dhe e rritë rrezikun e sulmit në tru. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...