Merrni shoqërinë me vete kur udhëtoni, ju bën mirë për shëndetin - Bota Sot
Merrni shoqërinë me vete kur udhëtoni, ju bën mirë për shëndetin

Life style

Merrni shoqërinë me vete kur udhëtoni, ju bën mirë për shëndetin

Më: 21 maj 2019 Në ora: 06:16
Ilustrim

Mblidhni shokët! Sipas hulumtimeve të reja, udhëtimi me shokët është gjë shumë e mirë për shëndetin mendor dhe fizik. Arsyeja?

Epo, studimet tregojnë se që të dyja – shpenzimi i kohës me shokët dhe pushimi – jua zvogëlojnë rreziqet e sëmundjeve kardiovaskulare dhe jua shtojnë jetëgjatësinë.

Sipas raportit nga Universiteti i Harvardit, dalja me shokët ju ul në mënyrë drastike faktorët e rrezikut të vdekjes.

“Lidhjet shoqërore jo vetëm na sjellin kënaqësi, por edhe ndikojnë në shëndetin tonë afatgjatë në mënyra po aq të fuqishme sa gjumi, dieta e mirë dhe moskonsumimi i duhanit”, kanë shpjeguar hulumtuesit e Harvardit.

Shumë studime kanë treguar se ata që kanë lidhje të kënaqshme me familjarët, miqtë dhe komunitetin e tyre janë më të lumtur, kanë më pak probleme shëndetësore dhe jetojnë më gjatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...