Disa nga zakonet më të çuditshme të martesave nëpër botë - Bota Sot
Disa nga zakonet më të çuditshme të martesave nëpër botë

Life style

Disa nga zakonet më të çuditshme të martesave nëpër botë

Më: 26 maj 2019 Në ora: 09:16
Ilustrim

Zakonet dhe traditat e martesave janë të ndryshme thuajse për çdo vend, por në disa vende këto tradita rezultojnë të jenë disi më të veçanta.

Për shembull, në Filipine, në momentin që djali kërkon dorën e vajzës tek familja e saj, ai duhet të bëjë edhe disa punë shtëpie për t’i treguar prindërve të nuses së ardhshme se ai është në gjendje të kujdeset për vajzën.

Ndërsa në Sudan, vajza që do të lërë shtëpinë për të shkuar tek burri konsiderohet si një humbje ekonomike. Për këtë arsye dhëndri duhet të kompensojë këtë “humbje” me katër lopë.

Në Kinë, data e martesës nuk vendoset kurrë në qoftë se çifti nuk konsultohet paraprakisht me astrologun për të kuptuar se kush ditë sjell më shumë fat për ta.

Në Suedi, babai i nuses vendos një monedhë argjendi në këpucën e majtë të vajzës, ndërsa nëna vendos një monedhë floriri në këpucën e djathtë. Ky rit përfaqëson një lloj garancie që çifti të vendos për të ardhura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...