Ankthi: 5 pyetjet që ju ndihmojnë ta kuptoni më mirë atë - Bota Sot
Ankthi: 5 pyetjet që ju ndihmojnë ta kuptoni më mirë atë

Life style

Ankthi: 5 pyetjet që ju ndihmojnë ta kuptoni më mirë atë

Më: 27 maj 2019 Në ora: 12:01
Foto ilustrim

Ankthi duket se përmban një lloj tymi të errët në vetvete. Ndonjëherë duket se është diçka që vjen nga lart, që na merr në zotërim dhe na bën plotësisht të pafuqishëm, të hutuar.

Një lloj sëmundjeje si ethe, diçka që kur na prek ne nuk jemi më në gjendje ta bëjmë atë të largohet. Ankthi kap fytyrat tona, bën që kokat tona të shpërthejnë, përshpejton rrahjet e zemrës, nuk mund të mendojmë më logjikisht, mendimet nxitojnë dhe duket se shkojmë drejt katastrofave absolute. Ne vetëm duhet të presim që ai të kalojë.

E pra, si ta menaxhoni ankthin?

Le të fillojmë duke thënë se ankthi nuk ekziston si një entitet në vetvete. Ankthi është një emër, pra një nominalizim. Ajo që vërtetë ka rëndësi është procesi.

Pyetja që duhet t’i bëjmë vetes nuk është: pse kam ankth? Por cili është procesi që po më shqetëson? Ajo që ekziston është një “stimul x” dhe ndikimi që ka tek personi. Për të hyrë në ankth dhe për të kuptuar se çfarë ndodh, ne duhet së pari të mendojmë se: ankthi si një entitet nuk ekziston.

Çfarë ndodh nëse marr ankth kur përballem me një “ngjarje x” specifike? Për ta bërë këtë, që do të thotë, të hyjmë në ankth, të fillojmë të mendojmë në terma konkretë. Nëse ka një gjendje ankthi është sepse nuk jemi në gjendje të reagojmë ndaj një ngjarjeje sa i përket përgjigjes ndaj nevojës sonë.

Pyetjet që duhet t’i bëjmë vetes janë si më poshtë:

Për cilën ngjarje ndihem i shqetësuar?

Cila është arsyeja e ankthit tim? Unë jam i sigurt se ka, edhe nëse nuk duket të jetë në momentin aktual. Nëse ndalemi për një çast me vetveten, nëse i mbyllim sytë dhe i hapim ato në botën e brendshme, nëse marrim frymë thellë dhe mendojmë për veten tonë, atë që po përjetojmë në momentin aktual dhe çfarë po ndodh, unë jam i sigurt se do të gjejmë ngjarje ose seri ngjarjesh për të cilat ne po reagojmë me pasivitet ose paaftësi, gjë që rezulton në reagimin somatik të ankthit.

Cilat janë mendimet e mia në lidhje me këtë ngjarje?

A janë mendime logjike dhe në përputhje me të dhënat e realitetit? Shpesh imagjinata jonë, kur nuk dimë se si do të përfundojë diçka, mendon për më të keqen, në mënyrë automatike ne imagjinojmë më të keqen në vend që të jemi në pasiguri.

Cila është ndjenja që përjetoj për këtë ngjarje?

Gjithmonë ka ndjenja nën ankth, le ta dëgjojmë! Si duhet të kujdesemi për ndjenjën që ndiejmë?

– Trishtim: duhet të kujdesemi për veten, për dhimbjen, të kërkojmë ngushëllim dhe siguri edhe tek ata që janë pranë nesh.

– Zemërim: çfarë ndodhi? Pse jam i zemëruar? A kam vuajtur padrejtësi? Është e rëndësishme të theksohet padrejtësia, nëse është e mundur, ose të kujdeseni për ndjenjën e zemërimit.

– Frikë: ne duhet të kërkojmë siguri.

Ne mund të ndiejmë frikë, trishtim ose zemërim, në çdo rast këto ndjenja nuk duhet të mohohen por të mirëpriten; sapo të pranohen, do të shihni se ndjenja e ankthit do të zvogëlohet.

Cila është nevoja ime për atë që ndjej?

Pasi të identifikohet mendimi, është e nevojshme të identifikohen nevojat përkatëse. Për shembull, unë jam i shqetësuar, sepse jam i frikësuar. Nëse kam frikë, më duhet siguri. Nëse jam e trishtuar dhe e mohoj trishtimin tim, unë duhet ta pranoj dhe të kujdesem për të. Dhe kështu me radhë.

A jam këtu dhe tani apo jam duke u endur mes të ardhmes dhe të tashmes?

Ndonjëherë harrojmë se ne jemi thjesht njerëz dhe përpiqemi të parashikojmë të ardhmen ose të ndryshojmë të kaluarën në imagjinatë… kjo është kur fillon një proces tipik ankthi.

“Po ta kisha bërë këtë, në vend që të derdhja; kush e di se si do të shkonin gjërat nëse do kisha marrë këtë vendim në vend të këtij tjetri…”.

“Kush e di se si do të përfundojë kjo histori, kush e di nëse në 5 vjet nuk do të ndodhë ndonjë ngjarje që do të ndryshojë gjithçka…”.

Këtu është: kush e di! Ajo që ne mund të qeverisim është vetëm këtu dhe tani. Cila është situata këtu dhe tani? Çfarë është në fuqinë time për të zgjidhur situatën këtu dhe tani? Unë duhet ta bëj këtë. Çfarë nuk është? Nëse nuk është, nuk është, është thelbësore të pranohen kufijtë njerëzorë.

Gjithashtu, ndonjëherë, ankthi shërben si një thirrje zgjimi që na tregon “Hej, nuk jam i lumtur këtu … ndrysho diçka!” Le ta dëgjojmë kur jemi të shqetësuar: ankthi është gjithmonë një sinjal që na tregon diçka tjetër, është e rëndësishme të dëgjojmë dhe kuptojmë se çfarë po ndodh me ne dhe të veprojmë në përputhje me rrethanat.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...