Kafe për flokë të shëndetshme - Bota Sot
Kafe për flokë të shëndetshme

Life style

Kafe për flokë të shëndetshme

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 18:41
Ilustrim

Kafeja është një burim i shkëlqyer ushqyesish dhe antioksidantësh të cilët i bëjnë mirë jo vetëm lëkurës por edhe flokëve.

Kafeja mund të përdoret si eksfoliant, për kurimin e akneve, përmirësimin e gjakut dhe rikthimin në nivele normale të PH-së.

Skalpi dhe flokët kanë një natyrë acidike. Aciditeti në këtë zonë të trupit matet njësoj si PH-ja.

Nëse vlera e PH-së së flokut është nën 7.0 atëherë ai konsiderohet acidik. PH i fibrave të flokut është 3.67 ndërsa ai i skalpit arrin në 5.5.

Përdorimi i produkteve me një vlerë më të lartë PH se ai i flokëve mund të shkaktojë dëmtim të tyre.

PH i kafesë arrin në 5.11, ndaj aplikimi i saj në pjesën e skalpit, rikthen ekuilibrat e PH-së në këtë zonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...