Studim: Gratë flenë më mirë me qen sesa pranë meshkujve - Bota Sot
Studim: Gratë flenë më mirë me qen sesa pranë meshkujve

Life style

Studim: Gratë flenë më mirë me qen sesa pranë meshkujve

Më: 5 qershor 2019 Në ora: 18:26
Ilustrim

Nëse jeni në kërkim të një justifikimi për të adoptuar një qen, mos kërkoni më tej.

Qentë kanë qenë gjithmonë “shoku më i mirë i njeriut”, por rezulton se ata gjithashtu mund të jenë partneri më i mirë gjumë i gruas, siç ilustrohet nga një studim.

Përpara se ne të lëmë të tjerët të rëndësishëm nga shtrati, ne në Bright Side vendosëm të kuptonim përse femrat bëjnë gjumë më të mirë gjatë natës nëse flenë me një qen.

Adhuruesit e qenve bashkohen, për një studim të vitit 2018 i cili sjell lajme të mira: shumica e grave flenë më mirë pranë qenve sesa ato pranë macet ose një partner njerëzor.

962 femra në Shtetet e Bashkuara u pyetën për studimin, nga të cilët afërsisht gjysma flinin me të paktën një qen, 1/3 e fjetën me një mace dhe mbi gjysma e tyre flinin me një partner njerëzor.

Krahasuar me gratë që flenë me një mace apo një njeri, ata që flinin pranë një qeni raportuan nivele më të larta rehati dhe siguri. Kjo ka të ngjarë, sepse qentë janë të njohur për aftësinë e tyre për të mbrojtur pronarët e tyre dhe për të penguar ndonjë ndërhyrës. Ndryshe nga macet dhe njerëzit, ata janë në gjendje të paralajmërojnë pronarët e tyre për rrezikun e mundshëm shumë shpejt dhe në mënyrë më efektive.

Qentë gjithashtu mund të inkurajojnë modelet më të shëndetshme të gjumit me pronarët e tyre. Ndryshe nga macet, ata shpenzojnë 75% të natës duke fjetur dhe kanë një nivel aktiviteti shumë më të ulët të natës.

Megjithatë, një tjetër studim zbuloi se në vend që të flinte drejtpërdrejt pranë qenit, burrat dhe gratë priren të qetësohen më mirë me qenin e tyre në të njëjtën dhomë.

Kjo është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar më shumë kohë cilësore me miqtë tuaj të mbuluar me qime, nëse jeni larguar shumicën e ditës për punë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat