Pesë gjërat që personat e lumtur i bëjnë para se të flenë - Bota Sot
Pesë gjërat që personat e lumtur i bëjnë para se të flenë

Life style

Pesë gjërat që personat e lumtur i bëjnë para se të flenë

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 12:52
Ilustrim

Ekspertët thonë se të gjithë kemi shprehi të ndryshme – të mira e të këqija – megjithatë, siç duket, personat e lumtur i kanë disa shprehi më të veçanta.

Personat e lumtur i kanë disa shprehi të cilat i praktikojnë para se të flenë dhe duket se kjo kontribuon në lumturinë e tyre.

Shpenzojnë kohë me familjen

Para se të flenë, ata shpenzojnë pak kohë për t’u lidhur më shumë me familjen. Një bisedë e vogël me partneren apo një përrallë për fëmijët janë mënyrë e mahnitshme që një person i lumtur ta përfundojë ditën.

E planifikojnë ditën e nesërme

Të paktën aq mirë sa munden. Ata i bëjnë gati rrobat që do t’i veshin nesër dhe e caktojnë kohën më të përshtatshme për t’u zgjuar nga gjumi.

Shkruajnë

Shpeshherë personat e lumtur vendosin t’i shkruajnë mendimet e tyre para se të flenë. Mendimet që i kemi para gjumit zakonisht janë më të sinqertat dhe këto i harrojmë në mëngjesin e nesërm.

Lexojnë

Studimet shkencore e kanë dëshmuar se leximi para fjetjes sjell përfitime të shumta për shëndetin.

Nuk ka lidhje se çfarë libri zgjedhni të lexoni, e rëndësishme është që ta ketë vëmendjen tuaj të plotë.

Mendojnë gjëra të mira

Personat e lumtur kanë mendime të lumtura para se të flenë.

Ata nuk bien të flenë me mendime negative.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...