Shumica e kujtimeve të hershme janë imagjinare - Bota Sot
Shumica e kujtimeve të hershme janë imagjinare

Life style

Shumica e kujtimeve të hershme janë imagjinare

Më: 26 qershor 2019 Në ora: 13:55
Foto ilustrim

Ne shpeshë i kujtojmë momentet e fëmijërisë, madje disa njerëz kujtojnë ato edhe më të herëshmet.

Sido që të jetë, kujtimet janë të paqarta, dhe është e ndërthurrur me ato fjalë dhe histori që na tregojnë të tjerët.

Duke u bazuar në një studim të ri, një numër i madh të njerëzve insitojnë ose nuk e kanë të qartë, kujtimet e tyre të para ose kur kanë qenë shumë të vogël,ose kur kanë thënë fjalën e parë, raporton “Minn Post”.

Edhe nëse i kujtojmë ato, ne jemi duke i kujtuar një “paraqitje episodike” e cila përbëhet nga fragmente të shkurta, se çka na u është treguar nga të tjerët, ose thjeshtë imagjinata jonë ka krijuar kujtime të posaçme për një ngjarje të caktuar, kur kemi qenë fëmijë.

Ky studim natyrisht është kryer me pjesëmarrës të moshave të ndryshme, ku janë pyetur për fëmijërin e tyre të herëshme dhe iu është kërkuar që të tregojnë një kujtim jo të bazuar në fotografitë që i kanë parë, ose në historitë e ndëgjuar, por diçka që ata me të vërtet e mbajn në mënd. Kështu kanë ardhur në përfundim se shumica e kujtimeve, nga mosha 1 deri në 4 vjeç, janë më shumë imagjinare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...