Martesa mund t’iu shpëtojë nga stresi - Bota Sot
Martesa mund t’iu shpëtojë nga stresi

Life style

Martesa mund t’iu shpëtojë nga stresi

Më: 7 korrik 2019 Në ora: 09:56
Foto ilustrim

Ideja që çiftet e martuara kanë më pak stres në jetën e tyre duke pak e rremë.

Por fatmirësisht kemi opinione të cilave mund të i besojmë.

Sipas studiuesve, dhe studimeve të bëra nga ata martesa mund të ulë nivelin e stresit, raporton “Bright Side”.

Bright side liston disa nga avantazhet e martesës.

Martesa nuk është si në poema apo filma

Disa prej nesh që kanë unazën në gisht, mund të i kujtojnë të gjitha vështirësitë dhe argumentet dhe rrugën nëpër të cilën kanë kaluar për të ardhur deri tek martesa. Dhe për ketë arsye disa nuk mund të mendojnë se jeta e martesës ka më pak stres.

Me sa duket vështirësitë mund t’i kaloni më lehtë kur jeni me dikë

Një grup i hulumtuesve pretenduan se në mes personave të martuar, beqar, të divorcuar dhe të ve, grupi i parë është më mirë i mbrojtur nga stresi.

Hulumtuesit kanë marrur 572 të rritur duke bërë një test me pështymen e tyre nga mosha 21 deri 55 vjeç. Ata zbuluan se njerëzit e martuar kishin nivelin më të ulët të kortisolit, që është hormon i stresit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...