Universi kthen gjithçka që ju është marrë padrejtësisht - Bota Sot
Universi kthen gjithçka që ju është marrë padrejtësisht

Life style

Universi kthen gjithçka që ju është marrë padrejtësisht

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 14:43
Ilustrim

Universi kthen gjithçka që ju është marrë padrejtësisht, ai gjithmonë do të gjejë një mënyrë dhe do ta kthejë atë dyfish, duke u përpjekur t’ju kënaq shumë më shumë sesa e keni planifikuar. Askush nuk merr në zotërim diçka që nuk u takon edhe nëse besoni që jeni të pafat ose jeni trajtuar padrejtësisht nga jeta, duhet të keni besim tek universi, pasi ai e di se si sillet.

Ne të gjithë jemi subjekt i ligjeve universale, sidomos ligjit të kthimit, i cili kurrë nuk dështon. Ju nuk duhet të hiqni dorë kurrë nga të mirat vetëm sepse dikush ka përfituar nga mirësia juaj, të mos hiqni dorë nga dashuria sepse keni njohur persona që nuk iu falin dashuri. Kini besim në ditët e mira edhe nëse jashtë është me re.

Ndonjëherë ju e gjeni veten në situata të këqija që kurrë nuk i keni imagjinuar. Mos e humbni shpresën nëse dora e atyre që ju besuat si një mik ju hedh në gropë, mos u ankoni, por shtoni lutjet tuaja dhe kini besim tek Universi, ai do t’ju shpërblejë. Sepse ju jeni një pjesë e pandashme e Universit dhe ai kujdeset për ju.

Kishte momente në jetën time kur shkova të flija duke qarë për disa netë rresht. U zgjova pa perspektivë, pa para dhe pa shëndet, por kurrë nuk e pyeta universin. Përkundrazi, e falënderova atë për të qenë pjesë e diçkaje më të madhe. Kam fjetur duke qarë sepse, në gjendjen tonë njerëzore këtu në Tokë, kjo është pjesë e esencës sonë; trishtimi, zemërimi, melankolia, nuk na lënë kurrë. Ato janë emocione të vërteta dhe spontane të llojeve tona njerëzore. Unë nuk qava nga dëshpërimi, por për të lehtësuar ankthin e shpirtit tim.

Unë kam qenë në situata të ndryshme që kërkonin shumë qëndrueshmëri dhe këmbëngulje, të cilat kanë konsumuar gëzimin tim dhe energjinë vitale. Por ata e ndërtuan besimin tim dhe e bënë të pashkatërrueshëm! Dhe besimi është thelbi i vërtetë i forcës së një personi. Njerëzit më të fortë dhe më të mëdhenj që unë njoh janë ata që kanë syrin më të ëmbël dhe buzëqeshjet më pozitive në botë.

Deti nuk është gjithmonë i favorshëm, reciprociteti nuk është gjithmonë i pranishëm. Ju nuk do të gjeni gjithmonë njerëz të mirë. Gjërat nuk do të funksionojnë gjithmonë si herën e parë. Mënyra e thjeshtë nuk do të jetë gjithmonë më e mira. Ujërat e qetë nuk do të jenë gjithmonë më të sigurt. Ju vetëm duhet të bëni pjesën tuaj, ose të vazhdoni të ëndërroni, të doni, të jeni dritë, të krijoni mirësi dhe besim. Vazhdoni të kultivoni ndjenja të mira në fushat e shpirtit tuaj.

Ajo që duket të jetë një vonesë në fakt mund të jetë një përgatitje. Një përgatitje për ditët më paqësore dhe të lumtura të jetës suaj. Na besoni, Universi e di se çfarë të bëjë dhe nuk i pëlqejnë mospërputhjet. Nuk dështon dhe nganjëherë është e nevojshme të kapërcehet stuhia që vjen për të hequr rrënjët e dobëta.

Një ditë do të zgjoheni dhe do të merrni lajme të mrekullueshme. Dhe do ta gjeni veten në një botë të re të ndërtuar mbi themele të forta: besimi dhe dashuria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...