Gjërat që bëjnë dallimin mes një mashkulli dhe një femre - Bota Sot
Gjërat që bëjnë dallimin mes një mashkulli dhe një femre

Life style

Gjërat që bëjnë dallimin mes një mashkulli dhe një femre

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 19:04
Ilustrim

Ka disa mënyra të dukshme në të cilat dy gjinitë ndryshojnë! Dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me përkatësinë seksuale…Ka disa gjëra të tjera interesante që i bëjnë gratë shumë të ndryshme nga burrat. Njëherësh, janë edhe goxha të habitshme.

Mësojini tani!

Gratë kanë më shumë receptorë humori

Gratë kanë 39% më shumë receptorë të ndjeshëm ndaj molekulave të humorit se burrat, por kanë edhe 55% më pak proteina për t’i transmetuar ato. Kjo mund të tregojë pse gratë vuajnë dy herë më shumë ankthin dhe depresionin se burrat.

Gratë negociojnë më rrallë për pagat

Një studim i punëkërkuesve për herë të parë tregoi se burrat negociojnë dhe kërkojnë rroga më të larta se gratë, katër herë më tepër. Ata që kërkuan një pagë më të lartë morën mesatarisht rreth 7.4% më shumë se ata që nuk e kishin kërkuar.

Gratë pranojnë mëkate të ndryshme

Sipas një studimi të vitit 2009 bazuar në një hulumtim të katolikëve, gratë kanë më shumë gjasa të pranojnë mëkatet e krenarisë, zilisë ose zemërimit. A jeni një mik i mirë? Sigurohuni që të shmangni disa zakone të këqija që mund t’ju kushtonin një mik ose një marrëdhënie intime.

Gratë përdorin rrjetet sociale më shumë se burrat

Burrat kanë tendencë të përdorin aftësitë utilitare më shumë se internetin dhe teknologjinë, ndërsa gratë përfitojnë nga rrjetet sociale për të krijuar njohje dhe shoqëri të reja.

Gratë shohin shumë ëndrra me makthe

Bazuar në një studim të ditarëve të ëndrrave, studiuesit zbuluan se gratë kanë më shumë ankthe, të tilla si ndjekja ose humbja e një të dashuri, sesa burrat. Këto ankthe nuk janë arsyeja pse meshkujt flenë më mirë se gratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat