Trendi i tmerrshëm në internet mund të shkatërrojë reputacionin tuaj dhe askush nuk di si ta ndalojë - Bota Sot
Trendi i tmerrshëm në internet mund të shkatërrojë reputacionin tuaj dhe askush nuk di si ta ndalojë

Life style

Trendi i tmerrshëm në internet mund të shkatërrojë reputacionin tuaj dhe askush nuk di si ta ndalojë

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 22:32
Foto ilustrim

Rritja e “deepfake”, ose videot e krijuara duke përdorur inteligjencën artificiale, ka ngritur shqetësime se si kjo teknologji mund të përdoret për përhapjen e keqinformimit dhe dëmtimin e reputacionit.

Deepfake është një teknologji e cila mundëson montimin e videove në një shkallë të lartë cilësie dhe bën të mundur klonimin e fytyrës dhe zërit tuaj duke vendosur fjalë që ju nuk i keni thënë.

Ky ‘trik’ u krijua në vitin 2017, dhe persona me influencë si CEO i Facebook Mark Zuckerberg, ish-Presidenti Barack Obama dhe aktorja “Wonder Woman”, Gal Godot, janë shfaqur në videot e montuara në vitet e fundit.

Përdorimi i algoritmeve për të identifikuar deepfakes gjithashtu mund të jetë e vështirë duke pasur parasysh ata që po krijojnë këto video, janë tepër profesionist dhe nuk bëjnë asnjë gabim, thonë ekspertët.

Deepfake thuhet se mund të shkaktojë probleme serioze duke përfshirë video që krijojnë tensione midis dy vendeve apo duke krijuar dhe skandale me personazhe të famshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...