2 këshilla që duhet t’i lexoni para se të shkoni në pishinë - Bota Sot
2 këshilla që duhet t’i lexoni para se të shkoni në pishinë

Life style

2 këshilla që duhet t’i lexoni para se të shkoni në pishinë

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 18:20
Foto

Jo vetëm plazhet, por edhe pishinat janë të mbushura plot turistë në stinën e nxehtë të verës. Por para se t’i frekuentoni ato, është mirë t’i lexoni disa këshilla.

Sipas specialistëve, sëmundjet më të zakonshme që vijnë nga larja në pishina janë infeksionet e veshit dhe infeksionet e lëkurës.

Kjo ndodh për shkak të pranisë së mikroorganizmave të padukshme që ndodhen në ujë.

Andaj, lexoni dy këshilla para se të shkoni në pishinë.

Mos u lani kurrë në pishinë, kur keni një plagë të hapur, pasi ndotet uji

Mos u lani në pishina kur keni temperaturë apo dhimbje fyti, qoftë edhe e thjeshtë. Këto raste, sipas specialistëve përbëjnë kushtet ideale të rritjes së stafilokokut. Për të reduktuar deri në minimum riskun e infeksioneve, bëni një dush para larjes në pishinë. Ndoshta nuk e dinit, por eliminon 80% të florës bakteriale tranzitore që kemi thithur pa e ditur as ne.

Klori që përdoret në pishina nuk mjafton për të siguruar higjienën totale

Dezifektuesit me bazë klorin formojnë kompozime organo-klorikale, të cilat nëse thithen në sasi të madhe nga personat që notojnë mund të shkaktojnë ekzema dhe skuqje të lëkurës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...