Çka duhet t’i thoni fëmijës për t’ia rritur vetëbesimin? - Bota Sot
Çka duhet t’i thoni fëmijës për t’ia rritur vetëbesimin?

Life style

Çka duhet t’i thoni fëmijës për t’ia rritur vetëbesimin?

Më: 14 korrik 2019 Në ora: 13:02
Foto

Fëmijët përfaqësojnë të ardhmen.  inkurajoni, mbështesni dhe udhëzoni ata.

10 gjërat që duhet të ua thoni fëmijëve çdo ditë

Më trego një gjë të mirë

Të fokusoheni në pozitivitet, i mbani gjerat negative larg fëmijës tuaj.Jam shumë krenare që ti…

Gjithmonë mbështetni fëmijën tuaj për gjërat pozitive në mënyre që te vazhdoj me sjellje të mirë.

Si po ndihesh?

Çfarë do të bëje ti?

Të kërkoni mendimin e fëmijës e bëni atë që të ndihet i pavarur dhe me përgjegjësi në të ardhmen.

Më pëlqen kur ti…

Lëvdatat për sjelljet e mira i shtyjnë fëmijët që të vazhdojnë më veprime të tilla.

Jam krenare me ty!

Psikologët thonë se kjo shprehje është po aq e rëndësishme sa shprehja e dashurisë.

Më fal!

Kështu ju i tregoni fëmijës se të gjithë bëjmë gabime pa marrë parasysh moshën.Të pyesni fëmijën për gjendjen emocionale, i tregoni atij se me të vërtetë interesoheni për të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...