Studimet shkencore tregojnë ndikimin e tymit të duhanit te buzëqeshja juaj - Bota Sot
Studimet shkencore tregojnë ndikimin e tymit të duhanit te buzëqeshja juaj

Life style

Studimet shkencore tregojnë ndikimin e tymit të duhanit te buzëqeshja juaj

Më: 16 korrik 2019 Në ora: 19:08
Ilustrim

Kompania Philip Morris ka realizuar një studim për të krahasuar efektet e tymit të duhanit dhe të aerosolit (avulli që gjenerohet nga konsumi i duhanit pa tym) në dhëmbë. Qëllimi i studimit ishte krahasimi i nivelit të ndryshimit të ngjyrës së dhëmbëve që vjen nga këto produkte novatore me atë të shkaktuar nga tymi i cigareve, si dhe të ekzaminonte nëse përdorimi i këtyre produkteve çon në ndryshim të ngjyrës së dhëmbit.

Studiuesit mblodhën mostra ortodontike, të sterilizuara gjatë natës, para përdorimit. Mostrat e dhëmbëve u ndanë në mënyrë të barabartë në dy grupe. Një grup ishte i ekspozuar ndaj Aerosolit, avullit që gjenerohet nga përdorimi i duhanit me ngrohje dhe tjetri ishte i ekspozuar ndaj tymit të cigareve tradicionale.

Çdo javë pas ekspozimit ndaj aerosolit ose tymit të cigareve, dhëmbët u pastruan me furçë e pastë dhëmbësh dhe u vlerësuan për ngjyrën. Gjatë kohës kur dhëmbët nuk ishin të ekspozuar ndaj aerosolit ose tymit, ata u inkubuan në pështymë artificiale. Të dy grupet e dhëmbëve janë ekspozuar ndaj tymit (ekuivalent me 10 cigare) ose aerosol (ekuivalent me 10 fije duhani) për 28 minuta. Këto seanca të ekspozimit ndodhën dy herë në ditë, katër ditë në javë, për tre javë: gjithsej 24 seanca të ekspozimit për secilin dhëmb. Dhëmbët ruheshin në kushte të barabarta midis sesioneve.

Ngjyra e dhëmbit duke përdorur bazën e vlerësimit të laboratorit CIE LabAt u vlerësua në hapësirën e ngjyrave të Komisionit Ndërkombëtar të L’éclairage L * a * b (CIE Lab).

Në fund të tre javëve, tymi i cigareve shkaktoi një ndryshim të përgjithshëm të ngjyrave në krahasim me aerosolin, duke treguar lehtësim të ulur dhe skuqje të shtuar të smaltit, dentinit dhe rezinës së përbërë. Aerosoli i duhanit me ngrohje shkaktoi ndryshime të lehta të ngjyrës, por në një masë shumë më të vogël ndryshe nga tymi i cigareve.

Pas tre javësh, aerosol nuk shkaktoi njolla të dukshme në dhëmbë dhe nuk ndikoi në restaurimet e dhëmbit ndryshe nga tymi i cigareve. Mungesa e djegies është një faktor kryesor.

Gjithsesi, ndërprerja e pirjes së duhanit dhe produkteve të tjera që përmbajnë nikotinë është zgjidhja më e mirë që mund të bëjnë duhanpirësit.

Edhe pse ndryshimet e ngjyrave të shkaktuara nga aerosoli gjatë këtij studimi nuk mund të vërehen me sy të lirë, si aerosoli dhe tymi i cigareve patën ndikim, edhe pse te ndryshëm në nivelin e ndryshimit të ngjyrës origjinale të dhëmbëve. Është e mundur që ky rezultat vjen prej ekspozimit ndaj nikotinës. Nikotina në gjendjen e saj origjinale nuk është e ngjyrosur, ajo bëhet e verdhë kur oksidohet, e cila mund të jetë përgjegjëse për ndryshimin e lehtë të ngjyrës së verdhë. Duke pasur parasysh se mungesa e djegies është një faktor i rëndësishëm në ndikimin e reduktuar të aerosolit në ngjyrën e dhëmbit, studiuesit thonë që e-cigaret dhe produktet e tjera të duhanit duhet të kenë rezultate të ngjashme.

Ky studim është prezantuar dhe në Sesionin e 97-të të Shoqatës Ndërkombëtare për Hulumtime Dentare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...