Kjo letër është për ju, që shqetësoheni gjithmonë për të tjerët dhe asnjëherë për veten - Bota Sot
Kjo letër është për ju, që shqetësoheni gjithmonë për të tjerët dhe asnjëherë për veten

Life style

Kjo letër është për ju, që shqetësoheni gjithmonë për të tjerët dhe asnjëherë për veten

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 14:02
Ilustrim

Për ju që keni një zemër kaq të madhe, saqë nuk mund ta mbani gjithçka për vete, sepse dhënia është një instinkt natyror që nuk ju pasqyron në këtë shoqëri ku fitimet janë më egoiste. Ju që nuk mund të jeni të sinqertë me ata që janë para jush, ju që guxoni të shikoni në sy me të njëjtën pafajësi me të cilën shikoni një fëmijë. Ju që gjithmonë lini hapësirë për falje.

Ju nuk mund të bëheni të pandjeshëm si njerëzit përreth, pavarësisht nga gjithçka që keni përjetuar: mos u turpëroni për këtë. Vazhdo të jesh vetvetja, njeriu transparent që ju ke qenë gjithmonë, sepse kjo është ajo që ju bën të veçantë në mesin e indiferentëve. Ju jeni gjithmonë gati për të ndihmuar të afërmin tuaj, jepni atë që keni pa u shqetësuar për marrjen e diçkaje në kthim. Mos lejoni që këto kohë të egra t’ju privojnë nga ajo që keni të çmuar.

Ka pak njerëz në botë si ju, ata që japin gjithçka kanë në dorë. Ata njerëz që kurrë nuk shikojnë prapa, ata që kurrë nuk pendohen që kanë dhënë gjithmonë dhe kurrë nuk kanë marrë. Ia vlejti, keni ndihmuar dikë dhe keni zbukuruar shpirtin tuaj. Pra, shumë njerëz ju konsiderojnë të dobët, të nënshtruar; nuk ka rëndësi nëse mendojnë kështu, kjo do të thotë se ata nuk meritojnë të kenë privilegjin të jenë krah jush.

Ka pak njerëz rreth jush, por janë ata që mund t’u besoni. Ju keni vuajtur kur keni parë duke u larguar disa njerëz që i mendonit miq, por ende shpresoni që të kenë një jetë të mirë. Ju i justifikoni ata, u jepni atyre një shans të dytë, por kjo nuk shërben gjithmonë: bota kështu është, ajo përbëhet nga njerëz me shumë ose pak vlerë.

Do të ndodhë përsëri, dhe tashmë e dini se do të bëni të njëjtin gabim: por është vërtet e vështirë për ju të mos bëni mirë. Ata që të kthejnë shpinën humbasin mundësinë për të njohur një gjë të rrallë, një person që lë një shenjë të pashlyeshme.

Ju ndiheni keq kur jeni të detyruar të thoni jo, sepse diçka nuk në dorën tuaj. Nuk ka asgjë të keqe nëse shtyni një takim, nëse nuk i përgjigjeni një mesazhi, nëse nuk dëshironi të flisni me askënd: nuk mund ta harrosh gjithmonë veten. Nuk është e lehtë të shkosh kundër natyrës, por provojeni: bëjini vetes një favor, duajeni veten të paktën aq sa interesoheni për të tjerët.

Ju keni një mijë sy për të gjithë, por duhet të keni më shumë për veten tuaj. Duke e dashur më shumë veten, ju gjithashtu mund të përmirësoni marrëdhënien tuaj me të tjerët, për ta bërë gjithçka më të balancuar. Vlerësojeni më shumë veten dhe do të rrethoheni vetëm nga njerëz për të cilët ia vlen të japësh gjithçka që keni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat