Njihuni me disa nga arsyet pse flokët thinjen para kohe - Bota Sot
Njihuni me disa nga arsyet pse flokët thinjen para kohe

Life style

Njihuni me disa nga arsyet pse flokët thinjen para kohe

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 15:33
Foto ilustrim

Supozohet se gjatë viteve të gjithë njerëzit thinjen, ka nga ata që thinjen përpara të tjerëve dhe jo vetëm për shkak se ajo është shkruar në gjenet e tij. Këtu janë disa nga shkaqet e mundshme të një fenomeni të pakthyeshëm.

Të jeni super të stresuar

Kjo ndodh sepse kur jeni nën stres, prodhohen frenuesit e pigmentimit të flokëve, të cilat shkaktojnë ngjyrën gri dhe deri më sot, nuk ka një shpjegim të saktë se si kjo ndodh, e lëre më një kurë.

Pirja e duhanit

Rreziku i dëmtimit serioz të ngjyrës së flokëve tuaj është shumë i lartë si pasojë e pirjes së duhanit. Konfirmimi vjen nga një studim i vitit 2013, në të cilin u zbulua se duhanpirësit kanë 2.5 herë më shumë gjasa të plaken herët në krahasim me jo-duhanpirësit. Më shumë arsye për të ndaluar pirjen e duhanit.

Hormonet ndryshojnë

Flokët e dhjetë viteve më parë nuk janë të njëjta si tani dhe kjo është për shkak të hormoneve të tilla si estrogjen, progesteron dhe kortizol, të cilat me kalimin e kohës modifikojnë jo vetëm strukturën dhe konsistencën e kurorës, por edhe ngjyrën e saj . “Ky proces fillon të bëhet gjithnjë e më i dukshëm pas moshës 30-vjeçare, që zakonisht është koha kur njerëzit fillojnë të ankohen për flokët e bardhë – thotë Dr. Day – edhe nëse ekspertët ende po përpiqen të kuptojnë se si janë hormonet efektivisht ndikojnë në plakjen e parakohshme të flokëve”.

Thjesht ka ardhur momenti

Prodhimi i melaninës zvogëlohet me moshën dhe mbi 30 vjeç, rreziku i “flokëve të bardha” rritet nga 10 në 20 për qind në çdo dekadë. Shkurtimisht, kur të përhapet ora fatale, mbetet gjithçka që të japim dorë nga fati i përbashkët, sepse herët a vonë ngjyra gri i prek të gjithë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat